Վերջիհան Զիֆլիօղլու. «Հայաստանն իր քաղաքականությունը չունի»
Հայաստանում է գտնվում «Հյուրիեթ Դեյլի Նյուզ» լրատվական գործակալության հայազգի լրագրող Վերջիհան Զիֆլիօղլուն։ Նա ասել է, որ շատ հաճախ մեղադրում են, թե պոլսահայությունը թրքացած է, բայց, օրինակ, չի կարելի չբարձրաձայնել, որ Հայաստանը ցեղասպանության ճանաչման և հայ-թուրքական սահմանի բացման հարցերը բարձրացնելուց առաջ պետք է իր հետագա գործողությունների մասին ևս խոսի։
-Հայաստանն ուզում է ֆուտբոլային դիվանագիտությամբ սահմանները բացել, բայց քաղաքականությունն ավելի լուրջ բան է։ Թուրքիան իր քաղաքականությունն է առաջ տանում, բայց Հայաստանն իր քաղաքականությունը չունի։ Այո՛, սահմանը պետք է բացենք, բայց ասե՛ք նաև, թե որոնք պետք է լինեն Հայաստանի հետագա քայլերը,- ասել է Վ. Զիֆլիօղլուն։
Նա նշել է նաև, որ ուժերը ցեղասպանության ճանաչման (այդ թվում նաև՝ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի կողմից) և հայ-թուրքական սահմանի բացման վրա կենտրոնացնելուն զուգահեռ, Հայաստանը պետք է նաև մտահոգվի, որ սփյուռքի հետ կապը կտրված է, այնտեղ հայոց լեզուն ոչնչացման եզրին է և մշակութային արժեքները աշխարհին հավուր պատշաճի ներկայացված չեն։
-Սահմանները բացելուց առաջ պետք է մտածենք՝ հայերն ու թուրքերն իրենց մտքի մեջ սահմանները կկարողանա՞ն բացել։ Հայաստանը պետք է լավ քաղաքականություն մշակի և, այդ դեպքում, առանց երրորդ երկրի միջնորդության՝ կկարողանա բարելավել Թուրքիայի հետ իր հարաբերությունները,- ասել է «Հյուրիեթ Դեյլի Նյուզ»-ի լրագրողը։

Верджихан Зифлиоглу: У Армении нет своей политики.
В Армении находится корреспондент информационного агенства «Хурриет Дейли Ньюс», Верджихан Зифлиоглу. По ее словам, будучи армянкой, ей неприятно выслушивать обвинения в отуреченности, которые часто предъявляют армянам Полиса. А ей трудно понять, почему,  прежде чем поднять вопросы признания Геноцида и открытия армяно- турецкой границы, Армения не говорит о своих последующих действиях:
-Армения хочет футбольной дипломатией открыть границы, но политика - вещь более серьезная. Турция продвигает свою политику, а у Армении своей политики нет. Да, границу нужно открыть, но каковы будут следующие шаги Армении? - спрашивает г-жа Зифлиоглу.
Она отметила также, что вместе с концентрацией сил на признании Геноцида (в том числе и президентом США Обамой) и открытии армяно - турецкой границы, Армения должна озадачиться тем, что со Спюрком связь прервана, армянский язык там на грани исчезновения, а культурные ценности миру не представлены достойным образом.
-Прежде, чем открыть границы, мы должны подумать, а смогут ли армяне и турки открыть свои ментальные границы? Армения должна разработать качественную политику, и тогда она без посредничества третьих стран сумеет улучшить свои отношения с Турцией, - заявила корреспондент «Хурриет Дейли Ньюс» г-жа Зифлиоглу.