«3+3» ձևաչափով Անդրկովկասի հարցով երկրորդ հանդիպումը տեղի կունենա մոտ ապագայում․ Լավրով
«3+3» ձեւաչափով (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան-Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան) համագործակցության հարթակի հերթական՝ թվով երկրորդ հանդիպումը Հարավային Կովկասի հարցով նախապատրաստվում է եւ տեղի կունենա մոտ ապագայում։ Այս մասին չորեքշաբթի հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը թուրք գործընկեր Մեւլութ Չավուշօղլուի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Պայմանավորվեցինք՝ ինչպես շարունակել աշխատել Հարավային Կովկասում, գիտեք, Թուրքիայի նախաձեռնությամբ ստեղծվեց 3+3 ձեւաչափը,-ասել է նա։-Առաջին հանդիպումն անցկացրեցինք Մոսկվայում, վրացի գործընկերները չկարողացան մասնակցել, բայց շեշտում ենք, որ միշտ ուրախ կլինենք տեսնել նրանց։ Հերթական հանդիպումը նախապատրաստվում է, շատ մոտ ապագայում, ակնակում եմ, որ կկարողանանք այդ մասին հայտարարել»։
Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Մեւլութ Չավուշօղլուն քննարկել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման հարցը։
«Մենք քննարկեցինք Կովկասում «3+3» ձեւաչափը, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի, Թուրքիայի եւ Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման հարցը։ Շնորհակալություն եմ հայտնում Ռուսաստանին այս հարցերում աջակցության համար»,-ասել է Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարը ռուս գործընկերոջ հետ հանդիպումից հետո։
Չավուշօղլուի խոսքով՝ Անկարան կարծում է, որ խաղաղության համապարփակ համաձայնագրի ստորագրումը, հատկապես Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ, կարեւոր է տարածաշրջանում կայունության համար։

Вторая встреча по Закавказью в формате «3+3» пройдет в ближайшее время – Лавров
Очередное, второе по счету, заседание платформы сотрудничества в формате «3+3» (Азербайджан, Армения, Грузия - Россия, Турция, Иран) по Южному Кавказу готовится и состоится в ближайшее время. Об этом заявил в среду глава МИД РФ Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам переговоров с турецким коллегой Мевлютом Чавушоглу, передает ТАСС.
«Договорились, как дальше работать на Южном Кавказе, знаете, по инициативе Турции был создан формат «3+3», – сказал он. – Мы провели первую встречу в Москве, грузинские коллеги не смогли участвовать, но мы подчеркиваем, что будем им всегда рады. Очередная встреча готовится, в самое ближайшее время, рассчитываю, что мы сможем объявить о ее проведении».
Главы МИД России и Турции обсудили также нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном.
«Мы обсудили формат «3+3» на Кавказе, а также нормализацию отношений между Азербайджаном и Арменией, Турцией и Арменией. Благодарю Россию за поддержку в этих вопросах», – заявил глава турецкого МИД после встречи со своим российским коллегой.
По словам Чавушоглу, Анкара считает, что подписание всеобъемлющего мирного соглашения, особенно между Арменией и Азербайджаном, важно для стабильности в регионе.