«Wikileaks». «Լևոն Տեր–Պետրոսյանն օգտվում է թմրանյութերի բիզնեսից»
«Նկատի ունենալով այն, որ Ադրբեջանի՝ Իրանի հետ ունեցած սահմանի 20%–ը (Հայաստան–Ադրբեջան չլուծված կոնֆլիկտի հետևանքով) օկուպացված է և չի վերահսկվում Ադրբեջանի կողմից,– նշված է «Wikileaks»-ում,– «X»-ը հաղորդում է (կայքէջը չի նշում տեղեկությունը հայտնած անձի անունը), որ Իրանից դուրս բերվող հերոինի 85%-ը մտնում է Ադրբեջան ավտոտրանսպորտով։ Հերոինի նշյալ խմբաքանակի մեջ չի ներառված այն ծավալը, որն արտահանվում է Իրան–Ղարաբաղի օկուպացված տարածքներ–Հայաստան–Սև ծով ուղեգծով»։
Ըստ «X»–ի փոխանցած տեղեկության՝ Հանցավորության և թմրանյութերի հարցերով ՄԱԿ–ի գրասենյակի աշխատակիցները համոզված են, որ մի քանի այլ այդպիսի ուղիներ կան և այդ ուղիներով փոխադրվող թմրանյութերի ծավալը գերազանցում է Ադրբեջան մտնող ծավալին։
«Wikileaks»–ի հրապարակման մեջ նաև նշվում է, թե ՄԱԿ–ի գրասենյակում համոզված են, որ Հայաստանի քաղաքական ու պետական վերնախավը ներկայացնող որոշ այրեր, այդ թվում՝ նախկին նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանն անձնապես օգտվում են թմրանյութերի առևտրից (senior Armenian political and government officials, including former President Ter-Petrossian, are personally profiting from this trade)։

Тер-Петросян имеет личную выгоду в наркоторговле – «Wikileaks»
«Учитывая, что 20% азербайджано-иранской границы не контролируются Азербайджаном (в результате неразрешенного конфликта между Арменией и Азербайджаном), - отмечается в «Wikileaks», - X” сообщает, что 85% вывозимого из Ирана героина поступает в Азербайджан на автотранспорте. В указанный объем героина не включен тот героин, который транспортируется по маршруту Иран – Карабах – Армения – Черное море».
Согласно информации «Х», сотрудники  Управления ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН) убеждены, что существует несколько подобных маршрутов и объем передающихся по этим маршрутам наркотиков превышает поступающий в Азербайджан объем.
В публикации «Wikileaks» также отмечается, что в Управлении ООН убеждены, что некоторые представители политической и государственной элиты Армении, в том числе экс-президент Левон Тер-Петросян, имеют личную выгоду в этой торговле.