Առուշ Առուշանյանի գործով դատավճռի դեմ բողոքը կքննվի Ալեքսանդր Ազարյանի նախագահությամբ
Pastinfo.am-ը գրում է․ «Գորիս համայնքի ղեկավար Առուշ Առուշանյանի գործով արդարացման դատավճռի դեմ դատախազության բողոքը կքննվի Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի նախագահությամբ, կազմով՝ դատավորներ Լուսինե Աբգարյանի, Մհեր Արղամանյանի։
Հիշեցնենք, որ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Գնել Գասպարյանի նախագահությամբ, մարտի 28-ին հրապարակել է Առուշ Առուշանյանի և մյուսների գործով վճիռը, որով Առուշանյանն արդարացվել է իրեն մեղսագրվող ընտրական հանցավոր ենթադրյալ արարքների դրվագով, իսկ մյուս դրվագով՝ մեղավոր ճանաչվել և դատապարտվել ազատազրկման՝ 1 տարի 6 ամիս ժամկետով, որին հաշվակցելով Առուշանյանի՝ ութ ամիս արգելանքի տակ գտնվելու ժամկետը, դատարանը որպես վերջնական պատիժ սահմանել է ազատազրկումը՝ 6 ամիս ժամկետով, որը պայմանականորեն չի կիրառվել. Դատարանն Առուշանյանի նկատմամբ փորձաշրջան է սահմանել 1.5 տարի ժամկետով, միևնույն ժամանակ, Առուշանյանի նկատմամբ որպես պատիժ է կիրառվել տուգանքը և 5 տարի ժամկետով ՏԻՄ ղեկավար պաշտոն զբաղեցնելու սահմանափակումը։ Արդարացվել են նաև Քարահունջ բնակավայրի ղեկավար Լուսինե Ավետյանը և ամբաստանյալներից ևս երկուսը՝ Սամվել Դինունցը և Հրայր Բաղդասարյանը, իսկ Էրիկ Աղաջանյանը և Հարութ Լալազարյանը՝ մեղավոր են ճանաչվել։
Նշենք, որ մեղադրական ճառով դատախազը պահանջել էր մեղավոր ճանաչել Առուշանյանին և դատապարտել ազատազրկման՝ 9.5 տարի ժամկետով, իսկ դատարանը մեղսագրվող ընտրական հանցագործությունների մասով արդարացրել է, մյուս մասով էլ պայմանական դատապարտել՝ սահմանելով փորձաշրջան։
Մեղադրող դատախազները վերաքննիչ բողոք են ներկայացրել՝ պահանջելով բեկանել արդարացման դատական ակտը, կայացնել նոր որոշում և գործով անցնող երեք ամբաստանյալներին, այդ թվում՝ Առուշանյանին, մեղավոր ճանաչել: Դատավճռի դեմ վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել նաև պաշտպանության կողմը՝ պահանջելով ամբաստանյալներին արդարացնել մյուս դրվագներով ևս։
Ներկայացված բողոքները մակագրվել են Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանին, դատարանի կազմում են դատավորներ Լուսինե Աբգարյանը, Մհեր Արղամանյանը»։

Известно, кто будет председательствовать на суде по жалобе на приговор главе общины Горис Аруша Арушаняна
Жалоба прокуратуры на оправдательный приговор по делу главы общины Горис Аруша Арушаняна будет рассмотрена в Апелляционном уголовном суде под председательством судьи Александра Азаряна. В состав суда вошли судьи Лусине Абгарян и Мгера Аргаманяна, сообщает «ФактИнфо».
Напомним, 28 марта суд общей юрисдикции Сюникского марза Армении под председательством судьи Гнела Гаспаряна огласил приговор в отношении Аруша Арушаняна и других фигурантов дела. Согласно приговору, Аруш Арушанян был оправдан по делу в части, касающейся вменяемых ему преступлений против избирательного права. Что касается другого эпизода, то он был признан виновным. Ему определили наказание в виде лишения свободы сроком на один год и 6 месяцев. Однако с учетом того, что Арушанян отсидел 8 месяцев, ему назначили окончательное наказание сроком на 6 месяцев условно. Суд определил Арушаняну испытательный период сроком на полтора года. В то же время ему назначили штраф и лишили его возможности занимать государственные руководящие должности в органах местного самоуправления сроком на 5 лет.
Суд также оправдал главу общины Караундж Лусине Аветян и еще двух фигурантов по делу – Самвела Динунца и Грайра Багдасаряна. Что касается Эрика Агаджаняна и Арута Лалазаряна, то они были признаны виновными.
Отметим, что прокурор в своей обвинительной речи требовал признать виновным Арушаняна и приговорить его к 9.5 годам лишения свободы. Суд же оправдал его по делу в части, касающейся вменяемых ему преступлений против избирательного права. По другой же части приговорил к условному наказанию, определив испытательный срок.
Прокуроры подали жалобу, потребовав отменить оправдательный судебный акт, вынести новое решение и признать виновными проходящих по делу подсудимых, в том числе Арушаняна. Приговор в апелляционном порядке обжаловала также сторона защиты, потребовав оправдать своих подсудимых и по остальным эпизодам.
Поданные жалобы завизированы на имя судьи Апелляционного суда Александра Азаряна. В состав суда вошли судьи Лусине Абгарян и Мгер Аргаманян.