Բանկային տվյալները գողացող նոր Android-ի վիրուս է հայտնաբերվել
Տեղեկատվական անվտանգության ապահովման F5 Labs ընկերությունը հայտնաբերել է MailBot վիրուսը, որ ուղղված է կրիպտոարժույթի դրամապանակներից և առցանց բանկինգից օգտվող մարդկանց տվյալների ստացմանը:
Հետազոտության համաձայն՝ Android-ի վրա տարածվող վիրուսը ո՛չ միայն սարքի մասին տեղեկություններ է հավաքում, այլ նաև կարող է սմարթֆոնի վրա տեղի ունեցող գործողությունների մատյան պահել, գործարկել և ջնջել հավելվածներ, հաղորդագրություններ ուղարկել, ինչպես նաև հարձակումներ իրականացնել ծածկույթի տիրույթում:
MailBot-ի հիմնական առանձնահատկությունը կրիպտո դրամապանակներից և երկշերտ նույնականացման կոդերից տվյալների գողությունն է:
Փորձագետները նշել են, որ նոր ծրագիրը SOVA բանկային վիրուսի փոփոխված տարբերակ է։ Ներկայումս MaliBot-ից հիմնականում տուժել են Իսպանիայի և Իտալիայի բնակիչները, որոնք օգտվում են UniCredit բանկային ըըծառայություններից։

Владельцам «Android»-смартфонов угрожает новый банковский троян MaliBot
Специалисты ИБ-компании F5 Labs обнаружили новый банковский троян MailBot, ориентированный на клиентов криптовалютных кошельков и интернет-банкинга, передает «Gazeta.ru».
Согласно исследованию, функции нового «Android»-трояна не ограничены одним лишь сбором информации об устройстве. Вирус также способен вести журнал выполняемых на смартфоне операций, звонков и сообщений, запускать и удалять приложения, отправлять СМС, а также проводить оверлейные и инжект-атаки.
Ключевая особенность MaliBot – кража данных из криптокошельков и кодов двухфакторной аутентификации, в том числе из «Google Authenticator», куки, обход двухэтапной аутентификации Google и обеспечение удаленного доступа к гаджету и захват экрана.
Известно, что MaliBot распространяется через мошеннические сайты под видом разных приложений, например, популярного кошелька «CryptoApp», «MySocialSecurity» и даже «Chrome».
Эксперты отметили, что новый зловред – это модифицированная версия другого банковского вируса SOVA. В настоящее время от MaliBot в основном пострадали жители Испании и Италии, пользующиеся банковскими услугами «UniCredit», «Santander».