Ինչ է ասել Ռուբեն Վարդազարյանը Քննչական կոմիտեում. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթին բացառիկ մանրամասներ են հայտնի դարձել ՀՀ քննչական կոմիտեում Բարձրագույն դատական խորհրդի նախկին նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի բացատրություն տալու գործընթացից:
«Ժողովուրդ» օրաթերթին հայտնի դարձավ, որ կոմիտեի քննիչը միացրել է ձայնագրությունը եւ կոնկրետ հարցեր տվել՝ զրույցի հետ կապված, թե ինչ նկատի ունի նա՝ ասելով, որ իր սկզբունքների դեմ չի գնա: Ի պատասխան՝ Ռուբեն Վարդազարյանը ասել է այն, ինչ հունիսի 20-ին հրապարակային ասել էր մամուլի ասուլիսի ժամանակ: Կոմիտեի քննիչի կողմից հնչել են նաեւ հարցեր, որոնք չեն վերաբերել Վարդազարյանին, ինչին ի պատասխան՝ Ռուբեն Վարդազարյանը քննիչին ասել է, որ այդ հարցերը պետք է ուղղել ոչ թե իրեն, այլ Գագիկ Ջհանգիրյանին:
Ըստ էության, Վարդազարյանը որեւէ լրացուցիչ տեղեկություն նախաքննական մարմնին չի հայտնել, նա բացատրության մեջ ասել է այն, ինչ խոսել է հունիսի 20-ին հրավիրված ասուլիսին։ Ստացվում է, որ առաջիկայում Գագիկ Ջհանգիրյանը եւս պետք է բացատրություն տա կոմիտում, իսկ կգնա նա նախաքննական մարմին, թե ոչ, կիմանանք՝ հետեւելով զարգացումներին:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 20-ին հրավիրված ասուլիսին հրապարակվել էր ԲԴԽ նախագահի պարտականությունները կատարող Գագիկ Ջհանգիրյանի հետ ունեցած զրույցի ձայնագրությունը, ինչի ժամանակ մի շարք հետաքրքիր դրվագներ են բացվում՝ կապված դատական համակարգի վրա ճնշումներ գործադրելու հետ։ Հասարակությունն ու մասնագիտական համայնքը հիմնականում սեւեռված է ձայնագրության մեջ հնչող հայհոյանքների ու գաղտնի ձայնագրելու փաստի վրա ու երկու կողմերի ճիշտն ու սխալն է քննարկում, այնինչ կարեւորագույն հարցերը կարծես տողատակերում են մնում»։

Что сообщил Рубен Вардазарян следственному органу – «Жоховурд»
Газета «Жоховурд» сообщает со ссылкой на свои источники исключительные подробности, связанные с дачей объяснения председателем Высшего судебного совета Рубена Вардазаряна в Следственном комитете.
Изданию стало известно, что следователь комитета включил запись и задал конкретные вопросы, касающиеся беседы: что он имеет в виду, говоря, что не пойдет против своих принципов. В ответ Рубен Вардазарян сказал то же самое, что публично заявил 20 июня во время пресс-конференции. Следователь задал также вопросы, которые не касались Вардазаряна, в ответ на которые Рубен Вардазарян сказал следователю, что эти вопросы нужно адресовать не ему, а Гагику Джангиряну.
«По сути, Вардазарян не сообщил какой-либо дополнительной информации следственному органу. Он изложил в своей объяснительной то, о чем говорил на пресс-конференции 20 июня. Получается, что в ближайшее время Гагик Джангирян тоже должен дать объяснение в комитете, однако, пойдет он в следственный орган или нет, покажут дальнейшие развития», – пишет газета.
Напомним, что председатель Высшего судебного совета Рубен Вардазарян опубликовал позавчера на пресс-конференции 20 июня скандальную аудиозапись своего разговора с и.о. председателя ВСС Гагиком Джангиряном, во время которого выяснились довольно интересные эпизоды, связанные с оказанием давления на судебную систему. Внимание общества и экспертного сообщества в основном сконцентрировано на звучащей в аудиозаписи ненормативной лексике и факте тайной записи и обе стороны обсуждают кто из прав, а кто неправ, в то время как важнейшие вопросы остаются под строками, без ответа.