Քաղաքական ճգնաժամի նոր փուլ՝ խորհրդարանական ճգնաժամ․ «Փաստ»
«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Երեկ քպականներն իրենք իրենցով ԱԺ նիստ արեցին, քվեարկեցին և, ըստ այդմ, դադարեցրին Իշխան Սաղաթել յանի և Վահե Հակոբյանի՝ ԱԺ նախագահի տեղակալի և ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի լիազորությունները: Դրան հաջորդեց Արմեն Գևորգյանի հայտարարությունը՝ ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից հրաժարական ներկայացնելու մասին:
Այնուհետև ԱԺ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահի պաշտոնից հրաժարական ներկայացրեց պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի պաշտոնից՝ Հայկ Մամիջանյանը, ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի պաշտոնից՝ Արթուր Խաչատրյանը։ Մի խոսքով, ընդդիմության պատասխանը չուշացավ, ու փաստացի խորհրդարանական գրեթե բոլոր պաշտոններից նրանք հրաժարվեցին (բացառությամբ Թագուհի Թովմասյանի):
ՔՊ-ն երեկ նշում էր, որ եթե ընդդիմադիր խմբակցությունները սահմանված ժամկետում ԱԺ փոխնախագահի և մշտական հանձնաժողովների նախագահների համար նոր թեկնածուներ չառաջադրեն, դրանք կմնան թափուր, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը մտադիր չէ լրացնել այդ պաշտոնները: Սակայն հարցն այն է, թե արդյո՞ք նրանք իրավունք ունեն լրացնել, չէ՞ որ, ըստ Դոնթի բանաձևի, դրանց առաջադրման իրավունքը ընդդիմությանն է, և վերջին փոփոխությամբ իշխանականները կարող են առաջադրել միայն հանձնաժողովների փոխնախագահների թեկնածուներ:
Եվ հետո՝ ի՞նչ կլինի, եթե ընդդիմությունն որևէ առաջադրում չանի (ինչը ենթադրելի է՝ հաշվի առնելով հրաժարականները), առավել ևս, որ, «Փաստի» տեղեկություններով, քննարկվում է ընդհանրապես հանձնաժողովների նիստերին չմասնակցելու հարցը: Մեզ հետ զրույցում մի քանի իրավաբաններ ու քաղաքագետներ նշում էին, որ գործ ունենք քաղաքական ճգնաժամի նոր փուլի՝ խորհրդարանական ճգնաժամի հետ, ինչից դուրս գալը քաղաքական մեծամասնության համար չափազանց ծանր է լինելու, եթե ոչ անհնար»:

Начинается новый этап политического кризиса – парламентский – «Паст»
Вчера члены «Гражданского договора» в одиночку провели заседание НС и проголосовали за прекращение полномочий вице-спикера НС Ишхана Сагателяна и председателя постоянной комиссии по экономическим вопросам НС Ваге Акопяна. Об этом пишет газета «Паст».
После данного шага властей последовали отставки членов оппозиционных фракций «Армения» и «Честь имею» с административных должностей (должности председателя и зампредседателя комиссий НС). Среди них Армен Геворгян, Тадевос Аветисян, Артур Хачатрян и Айк Мамиджанян. Одним словом, ответ оппозиции не заставилл себя ждать, и фактически все они отказались от парламентских должностей (за исключением Тагуи Товмасян).
«Как отметил вчера ГД, если оппозиционные фракции в установленный срок не выдвинут новых кандидатов на пост вице-спикера НС и председателей постоянных комиссий, то они останутся вакантными, поскольку фракция «Гражданский договор» не намерена выдвигать своих кандидатов. Однако вопрос в том, что они и не могут выдвинуть своих кандидатов, поскольку эти должности по праву должна занимать оппозиция… Согласно последним изменениям, ГД может выдвинуть кандидатов лишь на должности зампредседателей комиссий.
Как отметили в беседе с нами юристы и политологи, если должности оппозиции так и останутся вакантными, то мы будем иметь дело с новым этапом политического кризиса – парламентским, выход из которого для политического большинства будет слишком трудным, если не сказать невозможным», – пишет газета.