Քաղաքականությունը որպես սյուժե, քաղաքական գործիչը՝ դերասան․ «սև հայելու» էֆեկտը
Երբ իրար ձեռք բռնած տղան ու աղջիկը քայլում են ամեն մեկն իր հեռախոսի մեջ մտած ու իրար կողք կանգնած կրկին շփվում հեռախոսի միջոցով, հասկանում ես, որ հեռախոսը ավելին է, քան կապի միջոցը։
Աշխարհը դարձել է «հարթ»։ Լրագրող Թոմաս Ֆրիդմանն իր հայտնի «Հարթ աշխարհ» գրքում խոսում էր 10 գործոնի մասին, որոնք վերափոխեցին աշխարհը։ Գլխավոր գործոնն, իհարկե, տեխնոլոգիական հեղափոխությունն է, որի արդյունքում ջնջվում են պետության սահմանները, ինֆորմացիան տեղ է հասնում վայրկյանների ընթացքում։
Աշխարհը դարձել է մեծ գյուղ, որտեղ բոլորը բոլորին ճանաչում են կամ կարող են շատ արագ ճանաչել։
Ֆուտուրոլոգ Էլվին Թոֆլերը 1980–ին կանխատեսում էր, որ փոփոխությունների երրորդ ալիքը մարդկությանն ամբողջությամբ կմտցնի հետինդուստրիալ փուլ, որը կոչվում է ինֆորմացիոն քաղաքակրթություն։
Մենք հիմա շատ ավելի առաջ ենք գնացել։ Ինֆորմացիոնից անցում ենք կատարել դեպի «կլիպային» դարաշրջան ու ․․․ վերադարձել դեպի «քարանձավ» (շատ հաճախ մտքերն արտահայտում ենք ոչ թե տեքստի, բանավոր խոսքի, այլ սիմվոլների միջոցով՝ «լայք», «սմայլիկ», «սրտիկ» և այլն)։
«Կլիպային» դարաշրջանը և «հարթ» աշխարհն իրենց հետ բերում են քաղաքական տոտալիտարիզմի նոր ձևեր։
Տոտալիտարիզմի կեղտոտ դրսևորումն ամբոխավարությունն է՝ օխլոկրատիան։ Մեր օրերում ամբոխավարությունը շատ ավելի վատ ձևով է ներկայանում, քանզի ամբոխն իր մեջ ներառում է ոչ միայն ֆիզիկապես իրար կողք կանգնածներին, այլ նաև վիրտուալ հարթության մեջ հավաքվածներին, որոնց «սև հայելու» միջոցով կառավարում են և մոլորեցնում։
Եթե Ջորջ Օրուելն իր «1984»–ում տոտալիտարիզմի նոր տեսակ էր համարում այն, որ «Մեծ եղբայրը» ձգտում է հետևել բոլորի մասնավոր կյանքն իրենց կամքին հակառակ, ապա «հարթ» աշխարհում մարդիկ կամովին են դառնում «սև հայելու»՝ էկրանի գերի և ի ցույց դնում մասնավոր կյանքը։
Հեռուստացույցի, սմարթֆոնի, պլանշետի սև էկրանները բառիս բուն իմաստով են աշխարհը դարձնում հարթ՝ նպաստելով նաև մարդկանց ուղեղների «հարթեցմանը»։ Հերբերտ Մարկուզեի նկարագրած «միաչափ մարդը» դարձել է «հարթ մարդ»։
Թվում է, թե ինֆորմացիայի հայթայթման ահռելի հնարավորությունները մարդկանց պետք է ավելի ազատ դարձնեին, բայց տեղի է ունեցել ճիշտ հակառակը։ Ինֆորմացիոն հեղեղն անպաշտպան է դարձրել մարդկանց, օրինակ, քաղաքական պոպուլիզմից, դեմագոգներից, շառլատաններից, ստի ինդուստրիայի հարձակումներից։
«Սև հայելին» ազդել է հանրային կյանքի բոլոր ոլորտների, այդ թվում՝ քաղաքականության վրա։ Երևույթների «կլիպային» ընկալումը, տիկտոկային համահարթեցումը և «սև հայելին» փոխել են քաղաքական կյանքը։ Քաղաքական գործիչների, կուսակցությունների մրցակցությունը դարձել է տարատեսակ սյուժեների հերոսների պայքար։ Այդ սյուժեները ոչնչով չեն տարբերվում գեղարվեստական ֆիլմերի, սերիալների սյուժեներից։
Քաղաքական գործիչները վերածվել են դերասանների։ Նրանք միշտ են այդպիսին եղել, բայց չափի մեջ։ Հիմա դերասանությունը զգալիորեն առաջ է մղվել՝ հետևում թողնելով ծրագրերը, պրոֆեսիոնալ հատկանիշները, կառավարչական որակները։ Էությունը հետ է մնացել փաթեթավորումից։ «Սև հայելին» իր «սև» գործն արել է։ Դրա համար էլ «կապիկների մոլորակ» է ձևավորվել։
Հայաստանը «սև հայելու» զոհերից մեկը դարձավ 2018–ից հետո։ Քաղաքական ծաղրածուն իրական ու վիրտուալ ամբոխի վերածեց հասարակությանը և պատուհաս դարձավ մեր երկրի գլխին։ Միակ «մխիթարանքն» այն է, որ մենք մենակ չենք մեր այս դժբախտության մեջ։
Այս նոր քաղաքական իրականությունը և համաշխարհային թրենդերը դեռևս ակադեմիական մակարդակով լավ չեն ուսումնասիրված, ախտորոշումները համակարգված չեն, չկան ունիվերսալ դեղամիջոցներ։
Քաղաքագիտության դոկտոր և լրատվական դաշտի «բարիկադների» երկու կողմում էլ կռիվ տված Վիկտոր Սողոմոնյանն իր «Политика как сюжет» գրքում անդրադարձել է վերը նշված խնդիրներին՝ համեմատական վերլուծության ենթարկելով 12 պետությունների փորձը (Ուկրաինայից մինչև ԱՄՆ, Ֆրանսիայից մինչև Ինդոնեզիա, Հնդկաստանից մինչև Հունգարիա․ բոլոր տեղերում էլ դրսևորվել են քաղաքական կյանքի «կլիպացումը», դրամատիկ սյուժեն, սերիալային պարզունակությունը), տալով կիրառական առաջարկներ։
Գիրքը ժամանակակից աշխարհի քաղաքական տենդենցները համակարգված դիտարկելու փորձ է։ Այն մեկ շնչով է կարդացվում։ Լրագրողական աշխատանքի ու պաշտոնական լրատվություն «արտադրողի» փորձը, բանասիրական բազային կրթությունը և ակադեմիական քաղաքագիտական գիտելիքների համադրությունը հեղինակին հնարավորություն է տվել նյութը մատուցել «կլիպային» ոճով, ինչը ոչ մասնագետի համար էլ է մատչելի դարձնում առարկան ու ստիպում «սև հայելին» որոշ ժամանակով փոխարինել գրքի հարթ «էկրանով»։
Սողոմոնյանը դիտարկում է քաղաքականությունը որպես սյուժե և ներկայացնում «սև հայելու» հնարավորությունները, դրա բերած վտանգները, այն արդյունավետ կիրառելու տեխնոլոգիաները։ Նրա արած որոշ եզրահանգումների ու տված գնահատականների հետ արժե վիճել ու չհամաձայնել, բայց հենց դրա մեջ է գրքի արժեքը։ Արժե կարդալ։

Политика как сюжет, политический деятель как актер: эффект «черного зеркала»
Когда парень и девушка гуляют вместе, держась за руки и каждый находясь в своем телефоне, или стоят рядом, но все равно общаются друг с другом через смартфон, понимаешь, что телефон – это больше, чем средство связи.
Мир стал «плоским». Журналист Томас Фридман в своей известной книге «Плоский мир» говорил о 10 факторах, изменивших мир. Главным фактором, конечно, является технологическая революция, в результате которой стираются границы государства, а информация достигает адресата за считанные секунды.
Мир стал большой деревней, в которой все друг друга знают или могут очень быстро узнать.
Футуролог Элвин Тоффлер в 1980-ом прогнозировал, что третья волна изменений полностью перенесет человечество в постиндустриальную эпоху, называемую информационной цивилизацией.
Мы сейчас ушли намного дальше. Мы совершили переход от информационной эпохи в «клиповую» и… вернулись в «пещеру» (зачастую мы выражаем свои мысли не с помощью текста или устной речи, а посредством символов – «лайк», «смайлик», «сердечко» и т.д.).
«Клиповая» эпоха и «плоский» мир приносят с собой новые формы политического тоталитаризма.
Грязным проявлением тоталитаризма является охлократия. В наши дни охлократия предстает в еще более худшей форме, так как толпа включает в себя не только физически находящихся рядом друг с другом, но и собравшихся в виртуальном пространстве людей, которыми управляют посредством «черного зеркала» и манипулируют.
Если Джордж Оруэлл в своем романе «1984» считал новой разновидностью тоталитаризма то, что «Большой брат» стремится следить за частной жизнью всех вопреки их воле, то в «плоском» мире люди добровольно пребывают в плену «черного зеркала» и выставляют напоказ свою частную жизнь.
Черные экраны телевизора, смартфона, планшета делают мир плоским в прямом смысле этого слова, способствуя «разглаживанию» также человеческих мозгов. Описанный Гербертом Маркузе «одномерный человек» стал «плоским человеком».
Казалось бы, колоссальные возможности для получения информации должны были сделать человека более свободным, но произошло прямо противоположное. Поток информации сделал людей беззащитными, например, перед политическим популизмом, демагогами, шарлатанами, нападками индустрии лжи.
«Черное зеркало» повлияло на все сферы общественной жизни, в том числе на политику. «Клиповое» восприятие явлений, тиктокное уравнивание и «черное зеркало» изменили политическую жизнь. Соперничество политических деятелей и партий стало борьбой героев различных сюжетов. Эти сюжеты ничем не отличаются от сюжетов художественных фильмов и сериалов.
Политические деятели превратились в актеров. Они всегда были такими, но в меру. Сейчас актерство ощутимо выпячилось, отодвинув на второй план программы, профессиональные качества, управленческие способности. Суть отстала от формы. «Черное зеркало» сделало свое черное дело. Поэтому и сформировалась «планета обезьян».
Армения стала одной из жертв «черного зеркала» после 2018-го. Политический клоун превратил общество в реальную и виртуальную толпу и стал для нашей страны напастью. Единственным «утешением» является то, что в этом нашем несчастье мы не одиноки.
Эти новая политическая реальность и мировые тренды должным образом на академическом уровне еще не изучены, диагнозы не систематизированы и панацеи не найдены.
Доктор политических наук и бившийся по обе стороны «баррикад» информационного поля Виктор Согомонян в своей книге «Политика как сюжет» обратился к отмеченным выше проблемам, проведя сравнительный анализ опыта 12 государств (от Украины до США, от Франции до Индонезии, от Индии до Венгрии – везде проявлялись «клипизация» политической жизни, драматический сюжет, сериальный примитивизм) и дав прикладные рекомендации.
Эта книга – попытка систематизированного рассмотрения актуальных мировых политических тенденций. Она читается на одном дыхании. Опыт журналистской деятельности и «производителя» официальной информации, базовое филологическое образование и сочетание академических политологических знаний дали автору возможность преподнести материал в «клиповом» стиле, что делает предмет доступным также для неспециалиста и заставляет временно заменить «черное зеркало» плоским книжным «экраном».
Согомонян рассматривает политику как сюжет и представляет возможности «черного зеркала», принесенные им угрозы, а также технологии его эффективного применения. С некоторыми его выводами и оценками можно поспорить и не согласиться, но именно в этом и есть ценность данной книги. Ее стоит прочитать.