ՄԱԿ–ի տվյալներով՝ ցույցերի հետևանքով Սիրիայում 2600 մարդ է զոհվել
Այսօր այսպիսի տվյալներ է ներկայացրել Միացյալ ազգերի կազմակերպության մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատար Նավի Պիլայը։ ՄԱԿ–ի ներկայացուցիչը հղում է արել «hուսալի աղբյուրներին», սակայն դրանք չի հրապարակել։ Հանձնակատարի հրապարակած տվյալները շուրջ երկու անգամ գերազանցում են Սիրիայի իշխանությունների կողմից ներկայացված պաշտոնական տվյալներին։
Հիշեցնենք, որ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի խորհրդականներից մեկը՝ Բուսեյնա Շաբաանը, հայտարարել էր, թե Սիրիայի հակամարտության զոհերի թիվը 1400 է։
Նշենք, որ ԱՄՆ–ը Սիրիայի իրադարձությունների կապակցությամբ համամիտ չէ ՌԴ մոտեցմանը և ձգտելու է հասնել ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհրդի կողմից Սիրիայի դեմ ամենակոշտ բանաձևի ընդունմանը։

В Сирии с начала массовых выступлений погибли 2600 человек
В Сирии число жертв противостояния между правительственными силами и противниками режима Башара Асада достигло 2600. Такие данные, как передает «Zman.com», привела 12-го сентября глава ведомства ООН по правам человека Нэви Пиллэй на состоявшемся в Женеве заседании Совета по правам человека.
По ее словам, новые данные получены из заслуживающих доверия сирийских источников. По сравнению с последними данными, количество жертв выросло на 400 человек.
Между тем, по официальным данным сирийских властей число погибших не превышает 1400, причем семьсот из них составляют военнослужащие и сотрудники полиции.
Напомним, что в Совете безопасности ООН ведутся дискуссии относительно принятии резолюции по Сирии в связи с продолжающимся противостоянием между оппозицией и действующими властями. Согласно этой резолюции страну ожидает нефтяное и военное эмбарго.