Ամերիկացի կոնգրեսմենը շնորհավորել է ԼՂՀ 20-ամյակի կապակցությամբ
Ամերիկացի կոնգրեսմեն Ֆրենկ Փալոնե կրտսերը ԼՂՀ անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ շնորհավորական նամակ է ուղղել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Նախագահին:
«Հարգելի պարոն Նախագահ, թույլ տվեք շնորհավորել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (Արցախ) ժողովրդին և անձնապես Ձեզ ԼՂՀ անկախության 20-ամյակի առթիվ, որը անկախության համար ձեր պայքարի  ևս մեկ կարևոր ուղենիշ է խորհրդանշում: 1991թ. սեպտեմբերի 2-ին Արցախի ժողովուրդը հայտարարել է ազատ և ժողովրդավարական պետություն կառուցելու իր մտադրության մասին և հաստատուն քայլերով գնում է  այդ ճանապարհով: Դուք հաջողությամբ պաշտպանել եք ձեր երկիրը ռազմական ագրեսիայից: Արցախի շատ խիզախ որդիներ և դուստրեր իրենց կյանքն են տվել հանուն հայրենիքի ազատության: Արդար գործի նկատմամբ ձեր հաստատուն հավատը և տոկունությունը ձեզ հետագա հաղթանակներ են բերել պատերազմից ավերված տնտեսության վերականգնման, ժողովրդավարության ամրապնդման և կայուն զարգացման ու բարգավաճման համար ամուր հիմքերի ստեղծման գործում»,- ասվում է նամակում:
Իր նամակում կոնգրեսմենն ընդգծում է, որ «անցած 20 տարիներին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը (Արցախ) ապացուցել է իր կենսունակությունը, իր ամուր նվիրվածությունը ազատության, խաղաղության և ժողովրդավարության համընդհանուր արժեքներին»:
«Ես բարձր եմ գնահատում տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության   հաստատման նկատմամբ ձեր կառուցողական մոտեցումն ու հետևողական աջակցությունը և վստահեցնում Ձեզ Արցախի անվտանգության և զարգացման գործին մեր հաստատուն նվիրվածության մեջ: Հպարտության զգացումով ես կանգնած եմ ձեզ մոտ դեպի ազատություն տանող ձեր հերոսական ուղու վրա և աջակցում եմ ձեր ջանքերին`  հասնելու ձեր անկախության պաշտոնպես, միջազգայնորեն ճանաչմանը: Ես անհամբեր սպասում եմ այն օրվան, երբ անկախ Արցախի դրոշը հպարտորեն կծածանվի ամբողջ աշխարհի վրա` որպես ձեր ժողովրդավարական երազանքի իրականացման վկայություն»,- նշված է Ֆրենկ Փալոնե կրտսերի նամակում:

Американский конгрессмен поздравил Нагорно-Карабахскую Республику с 20-летием
Американский конгрессмен Фрэнк Паллоне направил на имя президента Нагорно-Карабахской Республики поздравительное послание в связи с 20-летием провозглашения НКР, передает «Регнум».
"Уважаемый г-н президент, разрешите поздравить народ Нагорно-Карабахской Республики (Арцаха) и Вас лично с 20-летием независимости НКР, которая символизирует еще одну важную веху в вашей борьбе за независимость. 2-го сентября 1991 года народ Арцаха заявил о своем намерении построить свободное и демократическое государство и идет твердо по этому пути. Вы успешно защитили свою страну от военной агрессии. Многие отважные сыновья и дочери Арцаха отдали жизнь во имя свободы своей Родины. Ваша непоколебимая вера в свое правое дело и стойкость привели вас к дальнейшим победам в деле восстановления разрушенной войной экономики, укрепления демократии и создания твердой базы для стабильного развития и процветания", - говорится в письме.
В своем письме конгрессмен подчеркивает, что "за прошедшие 20 лет Нагорно-Карабахская Республика (Арцах) доказала свою состоятельность, свою твердую приверженность всеобщим ценностям свободы, мира и демократии". "Я высоко ценю ваш конструктивный подход и неуклонное содействие установлению мира и стабильности в регионе и заверяю вас в нашей твердой приверженности делу безопасности и развития Арцаха. С чувством гордости я стою рядом с вами на вашем героическом пути к свободе и поддерживаю ваши усилия в достижении официального, международного признания вашей независимости. Я жду с нетерпением дня, когда флаг независимого Арцаха будет гордо развеваться над миром как свидетельство осуществления вашей демократической мечты", - отмечается в письме Фрэнка Паллоне.