Զիջումներով սեփական անվտանության մակարդակը բարձրացնելու օրինակ չկա. քաղաքագետ
Քաղաքագետ Բենիամին Մաթեւոսյանը, News.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը պետք է ավելի ընդգրկում դիտարկել:
Ըստ փորձագետի, ՀՀ կառավարության ղեկավարի այս ելույթը բնական շարունակությունն էր Ազգային ժողովում ունեցած իր մյուս ելույթի։
«Այն քաղաքականությունը, որը նրանք վարում էին թե՛ արտաքին, թե՛ ներքին դաշտում, մասնավորապես, այսպես կոչված, «խաղաղության դարաշրջանում», իրականում ձախողվեց։ Ինչո՞ւ այն ձախողվեց: Աշխարհում մինչ օրս չկան օրինակներ, որ զիջումները կարող են բարձրացնել սեփական անվտանգության մակարդակը»,-​​ասաց քաղաքագետը՝ բերելով նման զիջումների մի քանի օրինակներ եւ նշելով դրանց հետեւանքները։
Մասնագետը, մասնավորապես, նշեց, որ Հայաստանի բնակիչներն ուղղակիորեն տեսել են, թե իրականում ինչ արժե այս թեզը։
Բավական երկար ժամանակ Հայաստանի քաղաքական եւ փորձագիտական ​​հանրության շրջանում շրջանառվում էր թեզ, ըստ որի, եթե Երեւանը բարեկամական եւ բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատի Անկարայի հետ, ապա Թուրքիան կզսպի Ադրբեջանի աճող նկրտումները։ Այս մասին NEWS.am -ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Բենիամին Մաթեւոսյանը։
Ավելին, Հայաստանի իշխանամետ տեսակետներին հավատարիմ փորձագիտական ​​հանրությունը, ինչպես նաեւ մի շարք լրատվամիջոցներ վերջին 2-3 ամիսների ընթացքում ամեն կերպ առաջ են մղում հենց այս օրակարգը։
«Այս թեզը բառ առ բառ առաջ է քաշվել իրենց կողմից։ Իբր, Թուրքիան թույլ չի տվել Ադրբեջանին՝ պատերազմ սկսել Հայաստանի դեմ»,-ասաց Մաթեւոսյանը՝ հիշեցնելով, որ այս թեզը, ըստ էության, ձախողվել է։

В мире пока нет примеров того, что уступками можно повысить уровень собственной безопасности – Бениамин Матевосян
Выступление Никола Пашиняна в Генассамблее ООН следует рассматривать более всеобъемлюще. Об этом в беседе с корреспондентом «News.am» заявил политолог Бениамин Матевосян.
По словам эксперта, данное выступление главы армянского правительства было органичным продолжением его другого выступления – в Национальном собрании.
«Та политика, которую они проводили, будь то на внешнем или внутреннем поле, в частности так называемая «эпоха мира», фактически провалилась. Почему она провалилась? Смотрите, в мире пока нет примеров того, что уступками можно увеличить уровень собственной безопасности», – сказал политолог, приведя несколько примеров подобных уступок и их последствий.
Эксперт в частности отметил, что жители Армении напрямую увидели, чего этот тезис на самом деле стоил.
Достаточно длительное время в политическом и экспертном сообществе Армении муссировался крайне недееспособный тезис о том, что если Ереван установит с Анкарой доброжелательные и добрососедские отношения, то Турция сдержит растущие амбиции Азербайджана, заявил Бениамин Матевосян.
Более того, экспертное сообщество Армении, придерживающееся проправительственных взглядов, а также ряд СМИ, в последние 2-3 месяца всячески продвигали эту самую повестку.
«Этот тезис продвигался ими слово в слово. Якобы это Турция не позволяла Азербайджану начать войну против Армении», – сказал Матевосян, не преминув напомнить, что данный тезис, по сути, с треском провалился.