Ռոբերտ Քոչարյանի մամուլի ասուլիսը (տեսանյութ)
1. Արցախի թեման բացակայում է բանակցային գործընթացներում, և ոչ միայն Բրյուսելում։ Հիմա խոսքը գնում է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների մասին։
2. Եթե այսպես շարունակվի, ապագա բանակցային գործընթացը կարող է տարվել հետևյալ ֆորմատով․ Բաքու-Ստեփանակերտ և ինչ-որ չափով Մոսկվա։
3. Արցախի կախվածությունը Ադրբեջանից զգալիորեն մեծացել է։ Ադրբեջանը ցանկացած պահին կարող է անելանելի վիճակ ստեղծել արցախցիների համար։
4. Մեր ժողովրդի մոտ 95 տոկոսը չի պատկերացնում Արցախն Ադրբեջանի կազմում, բայց դեռ չի պայքարում դրա դեմ։ Կա՛մ հարցումների ժամանակ անկեղծ չեն պատասխանում, կա՛մ դեռ շարունակում են հավատալ այս իշխանություններին։
5. Իշխանությունն ի վիճակի չէ պաշտպանել երկրի տարածքային ամբողջականությունը և չի կարողանում ներգրավել միջազգային գործընկերներին՝ պայմանագրերով սահմանված պարտականությունները կատարելու համար։
6. Իշխանությունը տարվել է «խաղաղության դարաշրջան» բացելու ուտոպիստական թեզով և այդ թեզի ներքո անտեսել է բազմաթիվ հարցեր։
7. Վարչապետի ելույթը ՄԱԿ-ում «խաղաղության դարաշրջանի» հոգեհանգստի ելույթ էր․ իրականում իր բովանդակությամբ այն նշանակում էր, որ իրականում այդպիսի սպասելիքներ չկան։
8. Հոգեհանգստի ժամանակ հանգուցյալին ոչ ոք առողջություն չի ցանկանում․ այդ էջը ուղղակի պետք է փակել և բացել նորը՝ այլ հիմքերի վրա։
9. Հայաստանում ստեղծված իրավիճակն օրինաչափ հետևանք է այն քաղաքականության, որը տարվում է 2018 թ․-ից մինչ օրս, և հատկապես, 44-օրյա պատերազմում կրած պարտությունից հետո։
10. Օրհասական իրավիճակներում պետությանն առաջին հերթին անհրաժեշտ է հանրային կոնսոլիդացիա՝ բարձր նպատակներին հասնելու համար, բայց ոչ կապիտուլյացիայի համար։
11. Կապիտուլյացիան դեգրադացիա և անզորության զգացում է առաջացնում։ Միգուցե սա է պետք այն մարդկանց, ովքեր կոչ են անում հասարակությանը կոնսոլիդացվել կապիտուլյացիայի համար։
12. Իշխանափոխությունն իմպերատիվ պահանջ է։ Մենք չենք կարող բուժվել այն միջավարյրում, որը մեզ հիվանդացրել է։
13. Վերջին ռազմական գործողություններում մեր ունեցած կորուստների թիվը նշանակում է մեկ բան․ մենք որևէ դաս չենք քաղել 44-օրյա պատերազմից։
14. Ռուսաստանի լծակները Ադրբեջանի և Թուրքիայի վրա շեշտակի նվազել են, իսկ ՀԱՊԿ-ն ընդհանրապես այդ լծակները չունի։ Ռուսաստանի քայլերը լինելու են միայն դիվանագիտական մակարդակի վրա։
15. Հայաստանում հակառուսական տրամադրությունների կառավարման վահանակը գտնվում է Ալիևի ձեռքին։
16. Հայաստանից բացի Սյունիքի անվտանգությամբ ամենահետաքրքրված երկիրը Իրանն է, որի հետ պետք էր զորավարժություն անցկացնել հենց Սյունիքում։
17. Արցախի ապագայի բանալին արցախցիների ձեռքում է։ Այդպես էր 1992 թվականին, այդպես էլ հիմա է։ Բանալիի մի մասն էլ Հայաստանի ժողովրդի ձեռքին է, նա պետք է պարտադրի իշխանություններին որոշակիություն մտցնել այս հարցում։
18. Արցախի հարցով Լևոն Տեր-Պետրոսյանն այսօր ունի այն մոտեցումը, որն ունեցել է 1992 թ․-ին։ Երբեք չեմ համարել, որ լինում են անհույս վիճակներ․ միայն պայքարողի համար է դուռ բացվում։
19. Կաթողիկոսի մոտ հանդիպման ժամանակ չի քննարկվել երկու հայտարարություն․ Տեր-Պետրոսյանը չի ներկայացրել իր հայտարարության առաջարկը։
20. Իշխանությունը պատրաստ չէ բարձր նպատակների համար հանրությանը կոնսոլիդացնել։
21. Չես ունենալու խաղաղություն, եթե չունենաս մարտունակ բանակ, սա ուղղակի այբուբեն է:
22. Եթե ինչ-որ մեկը կարողանա ավելի լայն զանգվածներ հավաքել, մենք իրավունք չունենք նրան խանգարել։
23. Բոլորս հասկանում ենք, որ ՔՊ պատգամավորները չեն ընտրի ո՛չ ինձ, ո՛չ Իշխան Սաղաթելյանին, ոչ էլ որևէ մեկին, մինչև չլինի հանրային մեծ ճնշում։
24. Միութենական պետության մեջ մտնելու համար պետք է քննարկել բոլոր բաղադրիչները և չբացառել ոչինչ, եթե դրանով կլուծվեն երկրի անվտանգային խնդիրները։ Բայց այս պահին չեմ կարծում, որ դա ճիշտ է։
25. Ճգնաժամային իրավիճակներից երկիրը հանում է գործող իշխանությունը, ոչ թե Վեհափառը կամ նախկին նախագահները։
26. Չեմ կարծում, որ ԱՄՆ-ն կամ Ֆրանսիան կարող են պատասխանատվություն ստանձնել Հայաստանի անվտանգությունն ապահովելու հարցում։
27. Եթե հիմա լինեն ընտրություններ, անհրաժեշտ է լինելու վիճակը գնահատել։ Եթե կլինի մեկը, ով պատրաստ է կոնսոլիդացնել հանրությանը, ես պատրաստ եմ աջակցել նրան։
28. Աչքիս տակ վարչապետի 2-3 թեկնածու կա, բայց նրանց անունները չեմ տա․ քրեական գործեր են հնարավոր։
29. Եկեղեցուն չենք ներգրավում քաղաքականության մեջ, պարզապես առաջարկում ենք կանխարգելիչ քայլեր ձեռնարկել մեր պետականությունը չկորցնելու համար։
30. Ադրբեջանի հետ հաշտության պայմանագրի պայմաններն այնպիսին են, որ այն չի կարող հարատև խաղաղության հիմք դառնալ․ Ադրբեջանի ախորժակը միայն կբացվի։
31. ՀԱՊԿ-ից դուրս գալով միայն ինքներս մեզ կվնասենք․ պետք է մնանք ՀԱՊԿ-ում և օգտվենք հնարավոր դիապազոնից։
32. Այնպես է ստացվել, որ երկրորդ և երրորդ նախագահները Արցախից են, երկուսիս անունները կապված են Արցախյան առաջին պատերազմի հաղթանակների հետ, բանակի ստեղծման հետ։ Մեր կերպարները կապում են պատերազմի հետ։ Չեմ ուզում, որ այսօր մեզ միավորեն և հին թեզերի կիրառման համար պատկեր տան։
33. Իմ կերպարը կապում են պատերազմի հետ, բայց մոռանում են, որ իմ նախագահության տարիներին զոհերը բանակում ամենաքիչն են եղել:
34. Մեր ազգային շահերից չի բխում, որ Ռուսաստանն այս պատերազմից պարտված դուրս գա։ ՌԴ-ի թուլացումը մեզ համար չափազանց վտանգավոր է։
35. Եթե Իրանը պատրաստ է, կարող ենք ընդլայնել մեր անվտանգային հնարավորությունները և նրան նույնպես ներգրավել. դիվանագիտական լուրջ աշխատանք պետք է տանել։

Пресс-конференция Роберта Кочаряна (видео)
​​1. Арцахская тема отсутствует в переговорном процессе, и не только в Брюсселе. Сейчас речь идёт об отношениях Армения-Азербайджан.
2. Если так продолжится, то переговорный процесс может пойти в следующем формате: Баку - Степанакерт и, в какой-то мере Москва.
3. Зависимость Арцаха от Азербайджана существенно увеличилась. Азербайджан может в любой момент создать безвыходное положение для арцахцев.
4. Около 95 процентов нашего народа не представляет Арцах в составе Азербайджана, но не борется против этого. Либо во время опросов не искренне отвечают, либо все ещё продолжают верить этим властям.
5. Власти не в состоянии защитить территориальную целостность страны и не могут привлечь международных партнёров к выполнению договорных обязательств.
6. Власти увлечены утопическим тезисом открытия "эпохи мира" и в этом свете упустили из виду многочисленные вопросы.
7. Выступление премьер-министра в ООН было выступлением на панихиде по "эпохе мира". Своим содержанием оно означало, что в реальности таких ожиданий нет.
8. Умершему на панихиде никто здоровья не желает. Эту страницу просто надо закрыть и открыть новую, на иных основаниях.
9. Создавшаяся в Армении ситуация является закономерным последствием той политики, которая велась с 2018 года по сей день, и частности, после поражения в 44-дневной войне.
10. В критических ситуациях государству, в первую очередь, необходима консолидация общества для достижения высших целей, но никак не капитуляции.
11. Капитуляция создаёт чувство деградации и беспомощности. Может это и нужно тем людям, которые призывают общество к консолидации для капитуляции.
12. Смена власти является императивным требованием. Мы не можем излечиться в том обществе, в котором заболели.
13. Число наших потерь в последних военных действиях означает одно: мы не извлекли никакого урока из 44-дневной войны.
14. Рычаги влияния России на Азербайджан и Турцию значительно уменьшились, а у ОДКБ их и вовсе нет. Шаги России будут только на дипломатическом уровне.
15. Пульт управления антироссийскими настроениями в Армении находится в руках Алиева.
16. Помимо Армении, безопасностью Сюника больше всего заинтересован Иран, с которым надо было провести военные учения именно в Сюнике.
17. Ключ будущего Арцаха в руках арцахцев. Так было в 1992 году, так и сейчас. Часть ключа также в руках народа Армении, он должен потребовать от властей внести определенность в этом вопросе.
18. По Арцахскому вопросу у Левона Тер-Петросяна сегодня тот же подход, что и был в 1992-м году. Никогда не считал, что бывают безнадёжные ситуации: двери открываются только до того, кто борется.
19. На встрече у Католикоса не обсуждались два заявления. Тер-Петросян не представил своего предложения заявления. 20. Власти не готовы консолидировать общество для высоких целей.
21. Невозможен мир без боеспособной армии.
22. Если кто-то способен собрать широкие массы, мы просто не имеем права помешать ему.
23. Все мы понимаем, что депутаты ГД не выберут ни меня, ни Ишхана Сагателяна, ни кого - либо другого до тех пор, пока не будет большого общественного давления.
24. Для вступления в Союзное государство необходимо обсудить все компоненты и не исключить ничего, если тем самым решатся вопросы безопасности страны. Но на данный момент не думаю, что это верно.
25. Страну из кризиса выводят действующие власти, а не Католикос или бывшие президенты.
26. Не думаю, что США или Франция могут взять на себя ответственность за обеспечение безопасности Армении.
27. Если сейчас будут назначены выборы, надо будет оценить ситуацию. Если найдется кто-то, готовый консолидировать общество, то я готов буду содействовать ему.
28. У меня на примете 2-3 кандидата на пост премьер-министра, но имён не назову, могут завести уголовные дела.
29. Мы не вовлекаем церковь в политику, мы просто предлагаем предпринять превентивные меры, чтобы не утратить нашу государственность.
30. Условия мирного договора с Азербайджаном таковы, что он не может стать основой долгосрочного мира. От этого у Азербайджана толькоаппетит откроется.
31. Выход из ОДКБ только навредит нам. Мы должны остаться в ОДКБ и воспользоваться как можно большим диапазоном.
32. Так сложилось, что второй и третий президенты Армении родом из Арцаха, и наши имена связаны с победами в первой Арцахской войне, с созданием армии. Наши образы связывают с войной. Не хочу, чтобы нас объединили и выдали образ для применения старых тезисов.
33. Мой образ связывают с войной, но забывают, что в годы моего президентства в армии было наименьшее число потерь.
34. Поражение России в военных действиях с Украиной не исходит из наших национальных интересов.
35. Если Иран готов, мы можем расширить наши возможности безопасности, и привлечь также и его. Для это необходимо провести серьезную дипломатическую работу.
36. Если ценой ухода Пашиняна является гуманитарный коридор для него, то, да, этот коридор надо дать.