Փաշինյանն արդեն ընդունել է արևմտյան տարբերակը, Ռուսաստանում հանդիպումը ձևական է
Արդեն շուրջ 20 օր է, ինչ բացահայտվել է այն գաղտնի ու խիստ վտանգավոր փաստաթուղթը, որը Նիկոլ-Ալիև-Արևմուտք բանակցությունների հիմքում է և որը ստացել է «խաղաղության պայմանագիր» անունը։ Իշխանությունները, որ հազար ու մի խողովակներով հերքում են այն ամենը, ինչ իրենց դուր չի գալիս, այս փաստաթղթի որևէ տող չեն հերքել, ինչը նշանակում է, որ իրական է։
Փաստաթղթի ամենավտանգավոր կետը, սահմանագծումից ու սահմանազատումից առաջ, միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչումն է․ Արցախի մասին գրված է հետևյալը․ «Ադրբեջանի կառավարությունը կառաջադրի ներկայացուցիչ, ով կաշխատի համանման ներկայացուցչի հետ՝ նշանակված ԼՂ-ի Հայկական էթնիկ համայնքի կողմից՝ ԼՂ - ի բնակիչների իրավունքների և անվտանգության քննարկումեր անցկացնելու համար: Ներկայացուցիչները կապահովեն իրենց քննարկումների թափանցիկությունը միջազգային հանրությանը: Կողմերը կշարունակեն դիտարկել միջազգային դիտորդի հնարավոր կարգավիճակը, առանց Ադրբեջանի ինքնիշխանություն միջամտության՝ նպատակ ունենալով ապահովել վստահություն ԼՂ- ում ապրող ազգային փոքրամասնության խմբերի պաշտպանության նկատմամբ»:
Արցախն այս կետով ամբողջությամբ հանձնվում է Ադրբեջանին. Ըստ էության, դա չեն էլ քննարկում, այլ քննարկում են, որ որպես Ադրբեջանի քաղաքացի՝ էթնիկ փոքրամասնություն, պետք է Արցախի բնակիչները ընտրեն ներկայացուցչի, որը կբանակցի իրենց իրավունքների համար։
Այս պաշտոնական փաստաթուղթը քննարկել ու ընդունել շտապում են թե՛ Ալիևը, թե՛ Փաշինյանը․ վերջինս, ինչպես երևում է, ավելի է շտապում, քանի որ ինքն է առաջարկել նոյեմբերին կայանալիք հաջորդ հանդիպումը տեղափոխել հոկտեմբեր ամիս։
Սակայն ամեն ինչ այդքան էլ հարթ չէ․ այդ բանակցությունների ու փաստաթղթի մասին, վստահաբար, քաջատեղյակ է Ռուսաստանը․ հենց ռուսական տելեգրամյան ալիքները գաղտնազերծեցին այն՝ հավանաբար նպատակ ունենալով հայ ժողովրդին տեղեկացնել, որ մեր թիկունքում Փաշինյան-Ալիև-Արևմուտք գործարք է գնում։ Սակայն Հայաստանում ու Արցախում հանրության քար անտարբերությանն արժանացավ այդ վտանգավոր բանակցային թուղթը։
Ռուսական ալիքները հայտնում են, որ, ամենայն հավանականությամբ, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կհանդիպեն Ռուսաստանում և եռակողմ բանակցություններ կվարեն ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մասնակցությամբ և միջնորդությամբ։ Հանդիպումը տեղի կունենա Մոսկվայում կամ Սոչիում, հնարավոր է՝ հոկտեմբերի 31-ին։
Ռուսաստանը, բնականաբար, գոհ չէ այսօրվա բանակցային թղթից, որով «Ղարաբաղը ամբողջությամբ Ադրբեջան է և վերջ»․ նա իր շահերն ունի, որն այս պահին նաև համընկնում է Հայաստանի ու հատկապես արցախցիների շահերին։ Ռուսաստանն Արցախի անվտանգության երաշխավորն է, իսկ այս «խաղաղության պայմանագիր» կոչված իրականում վերջնական կապիտուլյացիայից հետո պետք է զորքերը դուրս բերի Արցախից։ Ռուսաստանի նախագահի միջնորդությամբ կազմակերպած այս հանդիպումը պետք է դիտել այդ համատեքստում։
Հնարավոր է՝ Ռուսաստանը ևս մեկ անգամ ներկայացնի խաղաղության պայմանագրի իր տարբերակը, որը, համաձայն տարբեր գաղտնազերծումների, նվազ կորուստներով է, քան արևմտյան տարբերակը։
Բնականաբար, Նիկոլն էլ, Ալիևն էլ կգնան ՌԴ նախագահի առաջարկած հանդիպմանը, կմասնակցեն, սակայն հատուկ բան չեն պայմանավորվի, քանի որ արդեն իսկ պայմանավորվել են Պրահայում և Նիկոլ Փաշինյանն ինքն է խնդրում արագ հասցնել ավարտին։
Այնուհետև կգնան Բրյուսել ու կստորագրեն միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու շուրջ պայմանագիրը։ Իհարկե՝ այնտեղ ոչ ոք չի մտածում Արցախի ժողովրդի անվտանգության, իրավունքների, ինքնորոշման մասին, ոչ ոք չի մտածում՝ սկսած Փաշինյանից, վերջացրած Արևմտյան «բոսերով»։ Իրենք իրենց աշխարհաքաղաքական հարցերն են լուծում, ու դա լինելու է մեր ժողովուրդների տառապանքի, արյան հաշվին։
Անգամ հայտնի չէ, թե Ղարաբաղն Ադրբեջանին թողնելուց հետո Հայաստանից ինչ են հանձնելու Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում։ «Հավաստի աղբյուրի» անվան տակ թաքնվելով՝ Նիկոլ Փաշինյանն իր թերթում գրել է, որ բանակցում են 1919-20 թվականների քրտեզների շուրջ, որով Հայաստանի տարածքը զգալիորեն փոքրանում է։
Այսպիսով, «խաղաղության» արդյունքում Հայաստանը ոչ միայն դուրս է գալիս անդառնալի կորուստներով, նաև փոխում է արտաքին քաղաքական վեկտորը դեպի Արևմուտք։ Սա նշանակում է վերջ ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի գործունեությանը, վերջ ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի գործունեությանը, վերջ Հայաստանում գտնվող ռուսական ռազմաբազաներին՝ իրենց բոլոր վտանգավոր հետևանքներով։ Բոլորն են հասկանում, որ այսօր Հայաստանի սահմանների զգալի մասը պաշտպանում են ռուսները, Հայաստանը պարզապես չունի այդ հնարավորությունը՝ թե՛ ռազատեխնիկական, թե՛ մարդուժի առումով, և եթե Նիկոլ Փաշինյանը մտածում է, թե «խաղաղության պայմանագրով» ապահովագրված ենք Ադրբեջանի ու Թուրքիայի սադրանքներից, չարաչար սխալվում է։
Հիշենք նաև, որ Նիկոլ Փաշինյանը պատգամավորական գործունեության առաջին իսկ օրից դեմ է հանդես եկել թե՛ ՀԱՊԿ-ին, թե՛ ԵԱՏՄ-ին ու անգամ նախագծեր է բերել այդ կազմակերպություններից Հայաստանի դուրս գալու վերաբերյալ։ Վարչապետ դառնալով՝ ստիպված էր այլ բան ասել պաշտոնապես, սակայն «տակից» նա կարողացավ աշխատել և հասնել իր և ավելի շուտ՝ իրեն գործուղողների նպատակին, իհարկե՝ Արցախի հանձնելու ու Հայաստանի անվտանգությունը թուլացնելու գնով։ Նա կանգ չառավ ոչ մի միջոցի առաջ ու արդյունքում ստացանք աղետ։ Մեկ այլ աղետ սպասվում է արդեն մոտ ապագայում՝ առաջիկայում։

Пашинян уже согласился на западный вариант, встреча в России носит формальный характер
Уже около 20 дней как слит секретный и крайне опасный документ, лежащий на столе переговоров Никол-Алиев-Запад и получивший название «мирный договор». Власти, которые посредством тысячи СМИ отрицают все то, что им не по душе, не опровергли ни одну строчку этого документа, следовательно, все это – реальность.
Самым опасным пунктом документа помимо самой делимитации является признание территориальной целостности друг друга. Об Арцахе написано следующее: «Правительство Азербайджана назначит представителя для работы с аналогичным представителем армянской этнической общины Нагорного Карабаха и проведет обсуждение прав и безопасности жителей Нагорного Карабаха. Представители обеспечат прозрачность обсуждений международному сообществу. Стороны так же будут совместно обсуждать роль международных наблюдателей без ущерба для суверенитета Азербайджана, а также для обеспечения защиты группы меньшинств в Нагорном Карабахе».
Арцах по этому пункту полностью сдают Азербайджану. По сути, вопрос этот и не обсуждается, говорится лишь о том, что жители Арцаха, а согласно Баку «граждане» Азербайджана – этническое меньшинство, должны избрать представителя, который будет вести переговоры и защищать их права.
Обсудить и принять этот официальный документ спешат и Алиев, и Пашинян: последний, как видно, спешит еще больше, поскольку именно он предложил провести следующую встречу не в ноябре, а конце октября.
Однако не все так гладко – об этих переговорах и документе, безусловно, хорошо осведомлена и Россия. Именно российские телеграмм-каналы рассекретили его, видимо, с целью сообщить армянскому народу о сделке Пашинян-Алиев-Запад за их спиной. Однако в Армении и Арцахе этот опасный переговорный документ удостоился полного безразличия общественности.
Российские СМИ сообщают, что, по всей вероятности, премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев встретятся в России и проведут трехсторонние переговоры при участии и посредничестве президента РФ Владимира Путина. Встреча состоится в Москве или Сочи, возможно, 31 октября.
Россия, естественно, не довольна сегодняшним переговорным документом, в которой «Карабах- это полностью Азербайджан и точка». У РФ есть свои интересы, которые на данный момент также совпадают с интересами Армении и особенно арцахцев. Россия является гарантом безопасности Арцаха, а после окончательной капитуляции под названием «мирный договор» РФ должна вывести войска из Арцаха. Встречу, организованную при посредничестве президента России, нужно рассматривать в этом контексте.
Возможно, Россия в очередной раз представит свой вариант мирного договора, который, согласно различным сливам, документ с меньшими потерями, в отличие от западного.
Естественно, и Никол, и Алиев отправятся на встречу с президентом РФ, примут участие в ней, однако ничего особо не изменится, поскольку те уже договорились в Праге и Никол Пашинян сам просит как можно быстрее довести все до конца.
Затем они отправятся в Брюссель и подпишут договор о признании территориальной целостности друг друга. Конечно, там никто не думает о безопасности, правах, самоопределении народа Арцаха, никто, начиная с Пашиняна заканчивая западными «боссами». Они решают свои геополитические вопросы, и это будет за счет страданий, крови наших народов.
Неизвестно даже, после сдачи Карабаха, какие территории самой Армении будут сданы «в рамках «территориальной целостности Азербайджана». Скрываясь под именем «достоверный источник», Никол Пашинян написал в своей газете, что ведутся переговоры по картам 1919-20 гг., которыми территория Армении значительно сокращается.
Таким образом, в результате «мира» Армения не только понесет необратимые потери, но и поменяет внешнеполитический вектор в сторону Запада. Это означает конец деятельности Армении в ОДКБ, конец деятельности Армении в ЕАЭС, конец российским военным базам в Армении со всеми вытекающими из этого опасными последствиями. Все понимают, что сегодня значительную часть границ Армении защищают русские, у Армении просто нет такой возможности, как в плане вооружения, так и личного состава, и если Никол Пашинян думает, что мы будем застрахованы от провокаций Азербайджана и Турции после «мирного договора», то глубоко ошибается.
Вспомним также, что Никол Пашинян с первого же дня своей деятельности в качестве депутата выступал как против ОДКБ, так и ЕАЭС, и даже не раз предлагал законопроекты о выходе Армении из этих организаций. Став премьером, он был вынужден официально говорить другое, однако работал «исподтишка» и смог достичь своей цели, а точнее, цели, поставленной перед ним лицами, которые командировали его. А цели эти достигнуты ценой сдачи Арцаха и ослабления безопасности Армении. Он не остановился ни перед чем, и в итоге мы дошли до этой катастрофы. Еще одна катастрофа ожидается уже в ближайшем будущем, точнее дни.