Սոչիի բանակցությունները և հայտարարությունը ցույց են տալիս, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծված չէ․ Արցախի ԱԳ նախարար
Սոչիում ընդունված հայտարարությունը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման «նոր շունչ» է բացում։ Այս մասին ասել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը՝ NEWS.am-ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպման արդյունքում նախօրեին Սոչիում ընդունված հայտարարությունը։
Հարցին, թե արդյոք փաստաթուղթը չի պարունակում ընդհանուր ձեւակերպումներ, եւ արդյոք արտացոլում է սպասումները, նախարարը պատասխանել է. «Նման տպավորություն կարող է ստեղծվել միայն առաջին հայացքից։ Որովհետեւ լրիվ գնահատական տալու համար անհրաժեշտ է դիտարկել փաստաթուղթը զուտ պրոֆեսիոնալ տեսակետից, ոչ միայն փաստաթուղթն ինքը, այլեւ նախորդող իրադարձությունները, հանդիպումից հետո ասվածը, այդ շատ կարեւոր միջոցառման բոլոր մանրամասները։
Նախ՝ մենք շատ դրական ենք գնահատում հանդիպումը, այն շատ կարեւոր է։ Բանակցությունները եւ հայտարարությունն ինքը ցույց են տալիս, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծված չէ։ Այո, ոչ մի տեղ Ղարաբաղը նշված չէ, բայց նշված չէ նաեւ այն, որ հակամարտությունը լուծված է։ Ռուսաստանի նախագահը նաեւ նշում է, որ մի ամբողջ շարք հարցերի վերաբերյալ չի հաջողվել, ասենք, ընդհանուր հայտարար գտնել։ Բայց գործընթացը պետք է շարունակվի։ Փաստորեն, գլխավոր շեշտը դրվում է տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության պահպանման վրա, եւ ժամանակի գործոնը նույնպես ընդգծվում է, որ պետք է աշխատել այդ ուղղությամբ։
Այո, շատերն էին կարծում, թե հանդիպման ժամանակ հակամարտության վերջնական լուծում է լինելու։ Բայց դա, իհարկե, միամիտ մոտեցում է, քանի որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը ամենաբարդերից է, եթե ամենաբարդը չէ մեր մոլորակի վրա։ Մանավանդ, եթե համեմատենք հայտարարությունը եւ մինչեւ դրա ընդունումը շրջանառվող կարծիքները, երեւում է ակնհայտ առաջընթաց այն ուղղությամբ, որ թույլ չտրվի Ղարաբաղի անեքսիան Ադրբեջանի կողմից եւ ավելի երկար կարգավորման պատրաստություն լինի, ինչը շատ կարեւոր է։ Ուստի, մենք կարծում ենք, որ հանդիպումը դրական եւ օգտակար էր, եւ այն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման «նոր շունչ» է բացում։ Մենք բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդական առաքելությունը։ Մեզ համար Ռուսաստանը եղբայրական երկիր է, եւ ռուս ժողովուրդը եղբայր ժողովուրդ է։ Բայց սա չի նշանակում, թե մենք դեմ ենք որեւէ մեկին, այդ մասին ասվել է նաեւ Ստեփանակարետի հանրահավաքում։ Ոչ ոք իրավունք չունի նախատել մեզ սրանում»։

Переговоры в Сочи и принятое заявление показывают, что Карабахский конфликт не разрешен – глава МИД Арцаха
Принятое в Сочи заявление открывает «новое дыхание» урегулирования азербайджано-карабахского конфликта. Об этом заявил министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян, комментируя по просьбе корреспондента «News.am» заявление, принятое по итогам встречи лидеров Армении, России и Азербайджана накануне в Сочи.
На вопрос о том, не содержит ли документ общие формулировки и отражает ли ожидания, министр ответил: «Такое впечатление может появиться лишь на первый взгляд. Потому что, чтобы дать полную оценку, необходимо рассматривать документ сугубо с профессиональной точки зрения, не только сам документ, но и предшествующие события, сказанное после встречи, все детали этого очень важного мероприятия.
Во-первых, мы очень позитивно оцениваем встречу, она очень важная. Переговоры и само заявление показывают, что Карабахский конфликт не разрешен. Да, нигде не указан Карабах, но не указано и то, что конфликт разрешен. Также президент России указывает, что по целому ряду вопросов не удалось найти, скажем, общий знаменатель. Но процесс должен быть продолжен. Фактически, главный акцент ставится на поддержание мира и стабильности в регионе и фактор времени также подчеркивается, что надо работать в этом направлении.
Да, многие думали, что на встрече произойдет окончательное разрешение конфликта. Но это, конечно, наивный подход, поскольку азербайджано-карабахский конфликт один из самых сложных, если не самый сложный на планете. Тем более, если сравнивать заявление и циркулирующие до его принятия мнения, виден явный прогресс в сторону недопущения аннексии Карабаха Азербайджаном и подготовки к более длительному урегулированию, что очень важно. Поэтому мы считаем, что встреча была позитивной и полезной, и она открывает «новое дыхание» урегулирования азербайджано-карабахского конфликта. Мы высоко ценим посредническую миссию Российской Федерации. Для нас Россия братская страна, и русский народ братский. Однако это не означает, что мы против кого-то – об этом было сказано и на митинге в Степанакерте. Никто не имеет права в этом нас упрекать».