«5-րդ ալիքը» դատի կտա Խաչատուր Սուքիասյանին․ հեռուստաընկերության հայտարարությունը
««5-րդ ալիք» հեռուստաընկերությունը խստորեն դատապարտում է ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի (հանրության մեջ հայտնի որպես՝ «Գրզո») ագրեսիվ և պատգամավորի տարրական էթիկայի նորմերին հակասող պահվածքը մեր հեռուստաընկերության լրագրողի նկատմամբ։
Կոչ ենք անում զերծ մնալ լրատվամիջոցը թիրախավորելու վիրավորական հռետորաբանությունից և պահանջում՝ կեղծ տեղեկություններ չտարածել: Այսօր՝ Ազգային ժողովում ճեպազրույցի ժամանակ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորը, դիտավորությամբ խոչընդոտելով «5-րդ ալիքի» լրագրող Արփի Սուքիասյանի մասնագիտական գործունեությունը, գոռգոռալով և անընդունելի հռետորաբանությամբ, նույնիսկ թույլ չի տվել լրագրողին ավարտել հերթական հարցը:
Էթիկայի կանոնների խախտմամբ և տղամարդուն ոչ հարիր վարքագծով իրեն թույլ է տվել նաև վիրավորական արտահայտություններ լրագրողի և լրատվամիջոցի հասցեին և իրականության հետ որևէ աղերս չունեցող պնդումներ արել հեռուստաընկերության սեփականատիրոջ մասին:
Չնայած հեռուստաընկերության սեփականատիրոջ մասին տեղեկությունը մշտապես եղել է թափանցիկ, հարկ ենք համարում ևս մեկ անգամ շեշտել, որ «5-րդ ալիքի» հիմնադիր «Շարկ» ՍՊԸ-ի սեփականատերը գործարար Արմեն Թավադյանն է։ Նա ձեռնարկատիրական գործունեությամբ է զբաղվում դեռևս 2000-ականների սկզբից: Հեռուստաընկերությունը ֆինանսավորվում է նրա միջոցների և գովազդային մուտքերի հաշվին:
«5-րդ ալիքի» փաստաբանները իրավական ընթացք կտան «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Խ. Սուքիասյանի՝ զրպարտող և սուտ մատնության տարրեր պարունակող հայտարարություններին: Իսկ մինչ այդ, պատգամավորի անընդունելի վարքագծի վրա ենք հրավիրում լրագրողական և իրավապաշտպան կազմակերպությունների ուշադրությունը:

Телекомпания «5-й канал» подаст в суд на депутата от ГД Хачатура Сукиасяна
Армянская телекомпания «5-й канал» строго осуждает агрессивное и противоречащее нормам элементарной этики поведение депутата парламентской фракции «Гражданский договор» Хачатура Сукиасяна (известного в обществе как «Грзо») в отношении журналиста нашей телекомпании, отмечено в заявлении.
«Призываем воздержаться от оскорбительной риторики в адрес СМИ и требуем не распространять ложную информацию. Сегодня, во время брифинга в парламенте депутат фракции «Гражданский договор», умышленно препятствуя профессиональной деятельности журналиста «5-го канала» Арпи Сукиасян, кричал и использовал неприемлемую риторику, не позволил журналисту даже завершить свой вопрос.
Нарушив правила этики и продемонстрировав не подобающее мужчине поведение, он позволил себе также оскорбительные высказывания в адрес журналиста и СМИ и сделал не имеющие ничего общего с действительностью заявления о владельце телекомпании.
Несмотря на то, что информация о владельце телекомпании всегда была прозрачной, считаем необходимым еще раз подчеркнуть, что владельцем учредителя «5-го канала» ООО «Шарк» является бизнесмен Армен Тавадян. Он занимается предпринимательской деятельностью еще с начала 2000-х годов. Телекомпания финансируется за счет его средств и рекламных поступлений.
Адвокаты «5-го канала» позаботятся о том, чтобы клеветническим и содержащим заведомо ложный донос заявлениям депутата фракции «Гражданский договор» Х. Арутюняна был дан правовой ход», – отмечено в заявлении телекомпании.