Նոր բարձունքերից երևում են Կապանը, Գորիսը, Ջերմուկը, Հայաստանը պետք է հասկանա՝ ինչ է դա նշանակում․ Ալիև
Սեպտեմբերի 13-14-ը տեղի ունեցած գործողությունից հետո Ադրբեջանի զինված ուժերը տեղակայված են հիմնական ռազմավարական բարձունքներում՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի ուղղությամբ։ Այս մասին հայտարարել Է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ օկուպացված Շուշիում ունեցած ելույթի ժամանակ։
«Հայաստանը պետք է լավ հասկանա, թե ինչ է դա նշանակում։ Այսօր այդ ռազմավարական բարձունքներից կարող ենք տեսնել Կապան, Գորիս, Ջերմուկ քաղաքները։ Սրանք բոլորը իրողություններն են»,- հայտարարել է նա։
Ադրբեջանի նախագահն անդրադարձել է նաև ՌԴ խաղաղապահների առաքելությանը։
«Ռուս խաղաղապահները ժամանակավորապես տեղակայված են Ղարաբաղում, նրանց գտնվելու ժամկետը նշված է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի հայտարարության մեջ։ Եթե հայկական կողմը ինչ-որ մեկի վրա հույս է դնում, ապա նրանք կրկին բախվելու են ողբերգության հետ»,- հայտարարել է Ալիևը։

С новых высот мы можем видеть Капан, Горис, Джермук, в Армении должны понимать, что это значит – Алиев
После операции 13-14 сентября ВС Азербайджана дислоцируются на основных стратегических высотах в направлении азербайджано-армянской границы. Об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев в ходе выступления в оккупированном Шуши, передают местные СМИ.
«Армения должна хорошо понимать, что это значит. Сегодня с этих стратегических высот мы можем видеть города Капан, Горис, Джермук. Это всё реалии», – заявил он.
Президент Азербайджана коснулся также миссии РМК․
«Российские миротворцы временно размещены в Карабахе, их срок пребывания указан в заявлении от 10 ноября 2020 года. Если армянская сторона на кого-то рассчитывает, то они вновь столкнутся с трагедией», – заявил он.