«Սիլվայի գործով» նիստը կրկին հետաձգվեց (տեսանյութ)
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը տեղեկացրեց, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբաններ Հայկ Ալումյանը և Հովհաննես Խուդոյանը հայտնել են, որ չեն կարող ներկայանալ։ Խուդոյանը՝ առողջության հետ կապված, Ալումյանը՝ այլ դատական ​​նիստի մասնակցելու պատճառով։
Դատավորը Քոչարյանից հետաքրքրվեց երրորդ փաստաբանի՝ Արամ Օրբելյանի բացակայության պատճառի մասին։ Նախկին նախագահը հիշեցրեց, որ այդ մասին արդեն ասվել է․ Օրբելյանի մասնակցությունը սահմանափակ է։ Սակայն Քոչարյանը հավելեց, որ մյուս փաստաբանների բացակայության մասին իմացել են միայն այսօր, հակառակ դեպքում Օրբելյանը ներկա կլիներ։
Դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը հետաքրքրվեց՝ կա արդյոք տեղեկանք Խուդոյանի հիվանդության մասին։ Պարզվեց, որ տեղեկանք չկա։ Դատախազը դատարանին առաջարկեց երկու փաստաբանների բացակայությունը ճանաչել որպես անհարգալից վերաբերմունք, քանի որ մի դեպքում տեղեկանք չկա, իսկ մյուս դեպքում հայտնի է, որ նիստը միշտ անցկացվում է շաբաթվա նույն օրը։
Արմեն Գևորգյանի փաստաբան Լուսինե Սահակյանը հիշեցրեց, որ փաստաբանները չեն որոշում, թե երբ պետք է նշանակվի նիստը։
«Մենք խնդրում ենք, բայց կան դատավորներ, որոնք չեն ընդառաջում։ Եվ փաստաբանները չեն կարող պահանջել դատարանից։ Ինչ վերաբերում է ինքնազգացողությանը։ Ինչպես եք պատկերացնում՝ եթե ինքնազգացողությունը վատացել է նիստից առաջ, կարելի՞ է օպերատիվ կերպով տեղեկանք ստանալ։ Կա փաստաբանի հաղորդագրությունը, որին մենք պետք է հավատանք։
Վստահ եմ, որ հաջորդ նիստին նա կներկայացնի անհրաժեշտ փաստաթղթերը»,-նշեց փաստաբանը։
Հաշվի առնելով տեղեկությունների ոչ բավարար լինելը, դատարանը չորոշեց՝ հարգալից է, թե ոչ բացկայությունը։
Քանի որ Արմեն Գևորգյանը գործուղվելու է ԵԽԽՎ միջոցառումներին, հաջորդ նիստը կկայանա դեկտեմբերի 6-ին ժամը 13:00-ին։
Նշենք, որ նիստին չէր ներկայացել նաև անգլերենի թարգմանիչը, որի բացակայության պատճառով նախորդ նիստը հետաձգվել էր։

Заседание суда по «делу Сильвы» вновь перенесено (видео)
Как сообщила судья Анна Данибекян, адвокаты 2-го президента Армении Роберта Кочаряна, Айк Алумян и Ованес Худоян, сообщили, что не могут присутствовать. Худоян по состоянию здоровья, Алумян в связи с участием в другом судебном заседании.
Судья поинтересовалась у Кочаряна о причине отсутствия третьего адвоката, Арама Орбеляна. Экс-президент напомнил, что об этом уже говорилось, участие Орбеляна ограничено. Однако Кочарян добавил, что об отсутствии других адвокатов узнали сегодня, в противном случае Орбелян бы явился.
Прокурор Геворг Багдасарян поинтересовался, есть ли справка о болезни Худояна. Выяснилось, что справки нет. Прокурор предложил суду признать отсутствие обоих адвокатов неуважительным, так как в одном случае справки нет, а в другом известно, что заседание всегда проводится в тот же день недели.
Адвокат Армена Геворгяна, Лусине Саакян, напомнила, что не адвокаты решают, когда назначить день заседания.
«Мы просим, но есть судьи, которые не прислушиваются. И адвокаты не могут требовать у суда. Что касается самочувствия. Как вы себе представляете, если плохо сделалось до заседания, можно оперативно справку получить? Есть сообщение адвоката, которому мы должны верить. Уверена, что на следующее заседание он представит необходимые документы», – отметила адвокат.
Учитывая отсутствие достаточных сведений, суд не стал решать, уважительно или нет отсутствие.
Поскольку Армену Геворгяну предстоит командировка на мероприятия ПАСЕ, следующее заседание состоится в 13 часов 6 декабря.
Отметим, что на заседание не явился и переводчик английского, из-за отсутствия которого было перенесено предыдущее заседание.