ՀԱՊԿ-ն առաջիկայում մարտավարական և հատուկ զորավարժություններ կանցկացնի. գլխավոր քարտուղար
Առաջիկայում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության շրջանակում մարտավարական և մարտավարական-հատուկ զորավարժություններ կանցկացվեն։ Կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասն այդ մասին հայտարարեց Երևանում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների արտգործնախարարների խորհրդի, պաշտպանության նախարարների խորհրդի և Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստում։
Նրա խոսքով` ներկայիս պայմաններում ՀԱՊԿ ռազմական բաղադրիչի ամրապնդումը հրատապ անհրաժեշտություն է։
«Առաջիկայում նախատեսվում է մի շարք մարտավարական և մարտավարական-հատուկ զորավարժությունների անցկացում։ Դրանց մտահղացման մեջ կներառվեն ահաբեկչությանը հակազդելու և ճգնաժամային ու արտակարգ իրավիճակներին արձագանքելու տարրեր։ ՀԱՊԿ-ի զինանոցում ստեղծվել և կատարելագործվում են ահաբեկչությանն ու ծայրահեղականությանը, անօրինական միգրացիային և թմրանյութերի շրջանառությանը հակազդելու արդյունավետ մեխանիզմներ»,-նշեց Զասը։
Նրա խոսքով` շարունակվում է ՄԱԿ-ի հովանու ներքո խաղաղապահ գործողություններում ՀԱՊԿ խաղաղապահ ներուժի ներդրման գործընթացը։
ՀԱՊԿ ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմների կատարելագործման առիթ է դարձել այս տարվա հունվարին Ղազախստանում խաղաղապահ գործողություն անցկացնելու առաջին գործնական փորձը։
Նշենք, որ նոյեմբերի 23-ին Երևանում կկայանա նաև ՀԱՊԿ գագաթնաժողովը։
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) կազմում են Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը և Տաջիկստանը:

ОДКБ в ближайшее время проведет тактические и специальные учения – генсек
Тактические и тактико-специальные учения пройдут в ближайшее время в рамках Организации Договора о коллективной безопасности. Об этом генеральный секретарь Организации Станислав Зась заявил на совместном заседании совета глав МИД, Минобороны и комитета секретарей советов безопасности государств-участников ОДКБ в Ереване.
По его словам, в современных условиях укрепление военной составляющей ОДКБ – острая необходимость.
«В ближайшее время планируется проведение ряда тактических и тактико-специальных учений. В их замысел будут включены элементы миротворчества, противодействия терроризму и реагирования на кризисные и чрезвычайные ситуации. В арсенале ОДКБ созданы и совершенствуются эффективные механизмы противодействия терроризму и экстремизму, незаконной миграции и обороту наркотиков», – отметил Зась.
По его словам, продолжается процесс встраивания миротворческого потенциала ОДКБ в миротворческие операции под эгидой ООН.
Поводом для усовершенствования механизмов кризисного реагирования ОДКБ стал первый практический опыт проведения в январе этого года миротворческой операции в Казахстане.
Отметим, что 23 ноября в Ереване состоится также саммит ОДКБ.
В состав Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) входят Армения, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Россия и Таджикистан.