Ալիևը Երևանի և Անկարայի երկխոսությունը կապել է հայ-ադրբեջանական կարգավորման հետ
Պաշտոնական Բաքուն հանդես է գալիս այն բանի օգտին, որ Հայաստանի և Թուրքիայի, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացները զուգահեռ ընթանան։ Այս մասին հայտարարել Է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ ելույթ ունենալով «Միջին միջանցքի երկայնքով. Աշխարհաքաղաքականություն, անվտանգություն և տնտեսություն» միջազգային խորհրդաժողովում։
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունները կկարգավորվեն, եթե կարգավորվեն Երևանի և Բաքվի հարաբերությունները:
Ալիևի խոսքով՝ այժմ Երևանի հռետորաբանության մեջ «փոփոխություններ են նկատվում»։
«Այժմ նրանք ասում են, որ ցանկանում են կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ, և մենք էլ ասում ենք, որ աջակցում ենք դրան։ Մենք ցանկանում ենք, որ այս երկու գործընթացները զուգահեռ ընթանան՝ խոսքը հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման մասին է»,–ասել է նա։

Алиев увязал диалог Еревана и Анкары с армяно-азербайджанским урегулированием
Официальный Баку выступает за то, чтобы процессы нормализации отношений между Арменией и Турцией, а также между Арменией и Азербайджаном шли параллельно. Об этом президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, выступая на конференции «Вдоль Среднего коридора: геополитика, безопасность и экономика».
Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что отношения Турции и Армении будут положительными, если нормализуются отношения Еревана и Баку.
По словам Алиева, сейчас в риторике Еревана «заметны изменения».
«Сейчас они говорят, что хотят нормализовать отношения с Турцией, и мы говорим, что поддерживаем это. Мы хотим, чтобы эти два процесса шли параллельно друг другу: нормализация армяно-турецких отношений и армяно-азербайджанских отношений», – сказал он.