Արևմուտքը Հայաստանին ստիպում է հանձնել Արցախը, որ ռուսները դուրս գան այնտեղից. Տիգրան Քոչարյան (տեսանյութ)
Պետք չէ, որ Հայաստանը Ռուսաստան-Արեւմուտք գլոբալ բախման միջեւ փորձի արտաքին վեկտոր փոխել կամ խաղեր տալ Ռուսաստանի հետ, որովհետեւ դա այլ երկրների օրինակով հայտնի է՝ լավ բանի չի կարող բերել: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց մեդիափորձագետ Տիգրան Քոչարյանը:
Ըստ նրա՝ 2018-ին իշխանություն է եկել ուժ, որն առաջնորդվում է հակարցախյան եւ հակառուսական գաղափարներով:
«Այս իշխանության ծրագիրը շատ լավ նկարագրվել է «Բոլթոնի պլանի» կետերով՝ չեզոքաքցնել Ռուսաստանի ազդեցությունը տարածաշրջանում, հայ ազգը պետք է հրաժարվեր իր պատմական ստերիոտիպներից եւ մի պայծառ օր Իրանի դեմ պետք է ճանապարհ փակվի: Այս ծրագիրն արագացված կերպով սկսվեց 44-օրյա պատերազմից հետո, երբ Արեւմուտքի համար նոր գլխացավանք առաջացավ՝ խաղաղապահ ուժերն Արցախում: Փաստորեն, մեկի տեղը՝ երկու ռուսական ազդեցություն, եւ հակառուսական քարոզչությունն ուժգնացավ»,-նշեց նա:
Տիգրան Քոչարյանի խոսքով՝ Արցախից խաղաղապահ ուժերին հանելու երկու ճանապարհ կա՝ բնակչությանը ներշնչել, որ իրենք ապահով չեն խաղաղապահների հետ կամ էլ ճանաչել Արցախն Ադրբեջանի կազմում: Երկու դեպքերում էլ ռուսական խաղաղապահ ուժերի ներկայությունն Արցախում կկորցնի իմաստը:
«Հաջորդ քայլն էլ կլինի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման պարտադրումից հրաժարվելը: Դրանից հետո էլ հայ-թուրքական բարեկամություն պետք է հաստատվեր, որի պարագայում ռուսական ռազմաբազայի ներկայությունն Հայաստանում դառնում է անիմաստ: Այս ծրագրի տեմպերն արագացան Ռուսաստան-Ուկրաինա բախումից հետո: Այն պահերին, երբ ռուսները թուլանում են ուկրաինական ճակատում, այստեղ հակառուսական տրամարդություններին զարկ է տրվում: Արեւմուտքը Հայաստանին ստիպում է հանձնել Արցախը եւ սահմանափակվել իր տարածքով, որովհետեւ Արցախը հանձնելուց հետո, ռուսները դուրս կգան այնտեղից, եւ երկրորդ մասով էլ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումից հետո ռուսական ռազմաբազային դուրս կհանեն տարածքից: Դրանից հետո էլ արդեն կզբաղվեն Իրանով: Նկատելի է, որ Իրանում եւս լարված է, երկիրը ներսից ճոճում են: Այս ամենից հետո հարմար կլինի ղեկավարել տարածաշրջանի տարանցիկ ենթակառուցվածքները, նավատարաները, գազատարները»,- ընդգծեց Քոչարյանը:
Տիգրան Քոչարյանի խոսքով՝ իշխանությունը ձեռքերը լվացել է Արցախից եւ տպավորություն ստեղծել, որ այդ հարցով պետք է զբաղվի Ռուսաստանը, մինչդեռ Հայաստանը պետք է ապահովի 120 հազար հայության անվտանգությունը, որովհետեւ այդ մարդիկ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ են:
Ըստ Քոչարյանի՝ իշխանական լրավամիջոցներում հաճախ են հանդես գալիս իշխանության համաձայնությունը ստացած փորձագետներ, որոնց իրական նպատակը հակառուսական քարոզչություն իրականացնել է:
«Այսպիսի ռուսատյացությունը լավ բանի չի բերելու, որովհետեւ Ռուսաստանն էլ կարող է հայատյացություն ձեւավորել, ինչն էլ կարող է հանգեցնել Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ, ինչը պետք չէ: Պետք է կանգ առնել, որովհետեւ եթե այս մարդիկ մի քանի հազար դոլարի համար կարող են Հայաստանը տանել բախման տարածաշրջանում խոշոր խաղացողների հետ, ապա ես դա, որպես Հայաստանի քաղաքացի, չեմ ուզում: Այս վտանգը պետք է ինչ-որ զսպվածություն առաջացներ այդ հեռուստալիքներում, որոնք նման մարդկանց են հրավիրում: Պետք չէ, որ Հայաստանը Ռուսաստան-Արեւմուտք գլոբալ բախման միջեւ փորձի արտաքին վեկտոր փոխել կամ խաղեր տալ Ռուսաստանի հետ, որովհետեւ դա այլ երկրների օրինակով տեսնում ենք՝ լավ բանի չի կարող բերել»,-ասաց Տիգրան Քոչարյանը:

Запад заставляет Армению сдать Арцах, чтобы русские ушли оттуда – Тигран Кочарян (видео)
Армении незачем пытаться изменить внешний вектор или играть в игры с Россией в период глобального столкновения между РФ и Западом, потому что на примере других стран известно, что к ничему хорошему это не может привести. Об этом заявил в беседе с корреспондентом «News.am» медиаэксперт Тигран Кочарян.
По его словам, в 2018 году к власти пришла сила, которая руководствуется антиарцахскими и антироссийскими идеями.
«Программа данной власти была очень хорошо описана пунктами «Плана Болтона» по нейтрализации влияния России в регионе, армянский народ должен был отказаться от своих исторических стереотипов, и в один светлый день должна была быть закрыта дорога для Ирана. Эта программа ускорилась после 44-дневной войны, когда для Запада возникла новая головная боль - миротворческие силы в Арцахе. Фактически, вместо одного российского влияния стало два – вот почему усилилась антироссийская пропаганда», – заявил Кочарян.
По его словам, есть 2 пути выведения миротворческих сил из Арцаха: внушить населению, что с миротворцами им небезопасно, или признать Арцах в составе Азербайджана. В обоих случаях присутствие российских миротворческих сил в Арцахе потеряет смысл.
«Следующим шагом должен быть отказ от навязывания признания Геноцида армян. После этого устанавливается армяно-турецкая дружба, а в этом случае присутствие российской военной базы в Армении становится бессмысленным. Темпы этой программы ускорились после российско-украинского конфликта. В моменты, когда россияне ослабевают на украинском фронте, здесь усиливаются антироссийские настроения.
Запад принуждает Армению сдать Арцах и ограничиться своей территорией, потому что после сдачи НКР россияне уйдут оттуда, кроме этого после урегулирования армяно-турецких отношений выведут с данной территории и российскую военную базу. Вот тогда и займутся Ираном. Заметно, что и в ИРИ напряженно, страну трясут изнутри. После всего этого будет удобно руководить транзитными инфраструктурами, газопроводами региона», – подчеркнул эксперт.
Власть умыла руки от Арцаха, такое впечатление, что данным вопросом должна заниматься Россия, в то время как именно Ереван должен обеспечивать безопасность 120.000 армян НКР, потому что все они граждане Армении, отметил Кочарян.
Далее он подчеркнул, что в провластных СМИ часто выступают одобренные властью эксперты, реальной целью которых является проведение антироссийской пропаганды.
«К ничему хорошему такая русофобия не приведет, потому что и Россия может сформировать армянофобию, что может привести к конфликту между РА и РФ, что совершенно не нужно.
Надо остановиться, потому что если эти люди могут за несколько тысяч долларов повести Армению к столкновению с крупными игроками региона, то я, как гражданин Армении, этого не хочу. Данная угроза должна была вызвать некоторую сдержанность на тех телеканалах, куда приглашают таких людей. Армении незачем пытаться изменить внешний вектор или играть в игры с Россией в период глобального столкновения между РФ и Западом, потому что на примере других стран известно, что к ничему хорошему это не может привести», – заключил медиаэксперт.