Ռուսաստանն Ադրբեջանի հետ պայմանավորվել է գազի մատակարարումների ավելացման մասին. Ալեքսանդր Նովակ
ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը ՏԱՍՍ-ին տեղեկացրել է, որ ՌԴ-ն Ադրբեջանի հետ պայմանավորվել է այդ երկրի ներքին սպառման համար գազի մատակարարումներն ավելացնելու մասին։
«Ադրբեջանի հետ պայմանավորվածություն կա մեր մատակարարումներն ավելացնելու մասին, քանի որ նրանք դեռեւս գազի դեֆիցիտ ունեն»,- ասել է նա։
Փոխվարչապետի խոսքով՝ այդ երկրում գազարդյունահանման ավելացումից հետո հնարավոր կդառնա նրա հետ սվոփների քննարկումը։
«Հետագայում, երբ նրանք ավելացնեն գազարդյունահանումը, մենք կկարողանանք քննարկել նաեւ սվոփները»,-ասել է Նովակը։
Նա մինչ այդ տեղեկացրել էր, որ Ռուսաստանը բանակցություներ է վարում Ղազախստանի եւ Ուզբեկստանի ներկայացուցիչների հետ այդ երկրների ներքին շուկաներ գազի մատակարարումներն ավելացնելու մասին՝ այդ երկրներում վառելիքի աճող պահանջարկի հետ կապված։
Նա նաեւ նշել է, որ Չինաստան ռուսական մատակարարումները կարող են կազմել տարեկան 100 մլրդ խորանարդ մետր, ընդ որում՝ կա Թուրքիայով դրանք ավելացնելու հնարավորություն։

Россия договорилась с Азербайджаном об увеличении поставок газа – Новак
Вице-премьер РФ Александр Новак заявил ТАСС, что РФ договорилась с Азербайджаном об увеличении поставок газа для внутреннего потребления этой страны.
«С Азербайджаном есть договоренность об увеличении наших поставок, так как у них пока еще есть дефицит газа», – сказал он.
По словам Новака, после увеличения добычи газа в этой стране станет возможно обсуждение с ней свопов.
«В дальнейшем, когда они увеличат добычу газа, мы сможем обсудить и свопы», – сказал вице-премьер РФ.
Ранее Новак заявил, что Россия проводит переговоры с представителями Казахстана и Узбекистана об увеличении поставок газа для внутренних рынков этих стран в связи с растущим потреблением в них этого топлива.
Он также отметил, что российские поставки в Китай могут составить 100 млрд куб. м в год, притом, что есть возможность увеличить их через Турцию.