Ռուս խաղաղապահներին քննադատելը հիմարություն է, բայց քննադատությունը չի կարելի անտեսել. ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպան (տեսանյութ)
Ես չեմ լսել, որ որեւէ մեկը քննադատի ռուս խաղաղապահներին: Այս մասին դեկտեմբերի 26-ին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայաստանում Բելառուսի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկը։
Նա չբացառեց, որ կան ոչ բարեկամական ուժեր, որոնք դա անում են.
«Ուղղակի հիմարություն է նման բաներ անելը, երբ Ռուսաստանն իրականում ապահովում է խաղաղությունը Հայաստանում»,-ընդգծեց դեսպանը։
Կոնյուկը վստահեցրեց, որ Ռուսաստանն անում է ամեն ինչ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված հարցերը լուծելու համար։
«Ռուս խաղաղապահների, ռուս սահմանապահների միայն ներկայությունը որոշ չափով անվտանգության միջոց է։ Ուստի այս քննադատությանը պետք է համապատասխան արձագանք տալ։ Իհարկե, դա չի կարելի անտեսել։ Պետք է հասկանանք, որ մեր երկրների համար լավը ցանկացողները չեն, որ քննադատում են»,-հավելեց նա։

Глупо критиковать российских миротворцев, но игнорировать критику нельзя – посол Беларуси в Армении (видео)
Я не слышал, чтобы кто-то критиковал российских миротворцев. Об этом в беседе с корреспондентом «News.am» 26 декабря заявил чрезвычайный и полномочный посол Беларуси в Армении Александр Конюк.
Он не исключил, что есть недружественные силы, которые это делают.
«Это просто глупо делать такие вещи, заявлять, когда Россия фактически обеспечивает мир в Армении», – подчеркнул посол.
Конюк заверил, что Россия делает все, чтобы вопросы, связанные с Нагорным Карабахом, решались.
«Само присутствие российских миротворцев, российских пограничников – в определенной степени уже обеспечение безопасности. Поэтому на эту критику надо реагировать соответствующим образом. Конечно, игнорировать ее нельзя. Надо понимать, что критикуют не те, кто хочет нашим странам добра», – добавил он.