Պերուում ցույցերի ընթացքում զոհերի թիվը հասել է 17-ի
Առնվազն 17 մարդ է զոհվել, 52-ը՝ վիրավորվել Պերուի Խուլյակա քաղաքում բողոքի հակակառավարական ցույցերի ընթացքում, հայտարարել են Սան Ռոմանի նահանգի առողջապահական իշխանությունները։
Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից: Ավելի վաղ բժիշկները հայտնել էին բախումների ժամանակ 12 մարդու մահվան մասին։
Առողջապահական գերատեսչության Facebook-յան էջում հրապարակված նոր հաշվետվությունում հաղորդվում է ևս 5 զոհվածի մասին: Խուլյակայի օդանավակայանի մոտ ցուցարարների և ոստիկանների միջև բախումներն սկսվել են հունվարի 6-ին: Ցույցերի մասնակիցները պահանջում են նախագահ Դինա Բոլուարտեի հրաժարականը և պետության ղեկավարի նոր ընտրություններ։
Վարչապետ Ալբերտո Օտարոլան հայտնել է, որ այսօր պատվիրակություն կմեկնի Պունո՝ ցուցարարների հետ երկխոսության համար։
2022 թվականի դեկտեմբերի 7-ին նախագահ Պեդրո Կաստիլիոյին իշխանությունից հեռացնելուց հետո Պերուում սկսվեցին լայնածավալ բողոքի ցույցեր։ Դրանց մասնակիցները փակել են ճանապարհները, գրավել օդանավակայաններ, գրոհել իշխանության մարմինների և ուժային կառույցների շենքերը։ Անցյալ տարվա դեկտեմբերին տեղի ունեցած բախումների ընթացքում զոհվել է մոտ 30 մարդ, հարյուրավոր մարդիկ վիրավորվել են:

Число погибших в ходе протестов в Перу возросло до 17
Не менее 17 человек погибли и 52 пострадали в ходе антиправительственных демонстраций протеста в городе Хульяка. Как передает ТАСС, oб этом сообщила в понедельник система здравоохранения провинции Сан-Роман (департамент Пуно), административным центром которой является этот город.
Ранее медики сообщали о гибели 12 человек в ходе столкновений. В новом отчете, опубликованном на странице системы здравоохранения в «Facebook» появилась информации о еще 5 погибших.
Столкновения между протестующими и полицией у аэропорта в Хульяке начались 6 января. Участники манифестаций требуют отставки президента Дины Болуарте и проведения новых выборов главы государства. Премьер-министр Альберто Отарола сообщил, что во вторник в Пуно отправится делегация для проведения диалога с манифестантами.
После отстранения от власти президента Педро Кастильо 7 декабря 2022 года в Перу начались масштабные акции протеста. Их участники перекрывали дороги, занимали аэропорты, штурмовали здания органов власти и силовых структур. В столкновениях в декабре прошлого года погибли около 30 человек, сотни пострадали.