«Զանգեզուրի միջանցքը» կյանքի կկոչվի՝ անկախ նրանից՝ ուզում է Հայաստանը, թե՝ ոչ
Այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» իրականացումը «պատմական անհրաժեշտություն է»։ Այն կիրականացվի՝ ուզենա Հայաստանը, թե՝ ոչ։ Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք միանգամայն համոզված ենք, որ այդ նախագծի իրականացումը մեր բնական իրավունքն է»,-ասել է նա՝ հերթական անգամ պնդելով, որ «Զանգեզուրի միջանցքի» նախագծի իրականացման հարցն արտացոլված է Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ։
Նրա խոսքով՝ «Հայաստանը ցանկանում է խուսափել դրանից, փաստացի երկու տարուց ավելի չի կատարում իր ստանձնած պարտավորությունները»։ «Բայց դա մեզ չի կանգնեցնի»,-հավելել է Ալիեւը։
Նա համոզված է, որ «Զանգեզուրի միջանցքի» իրականացումը «պատմական անհրաժեշտություն է»։ «Դրա համար ես ասացի, որ այն կիրականացվի՝ անկախ նրանից՝ ուզում է Հայաստանը, թե՝ ոչ։ Հայաստանում դա ընկալեցին որպես հերթական սպառնալիք՝ թեեւ ես նման մտքեր չունեի։ Պարզապես դա անխուսափելի է, դա վաղ թե ուշ կլինի»,-ասել է նա։

«Зангезурский коридор» будет реализован, хочет того Армения или нет – Алиев
Реализация так называемого «Зангезурского коридора» – это «историческая необходимость», он будет реализован, хочет того Армения или нет. Об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, передает ТАСС.
«Мы абсолютно уверены, что реализация этого проекта – наше естественное право», – заявил он, в очередной раз утверждая, что «вопрос реализации проекта «Зангезурского коридора» отражен в трехстороннем заявлении лидеров Армении, Азербайджана, и России от 9 ноября 2020 года».
По его словам, «Армения хочет уклониться от этого, фактически более двух лет не выполняет взятые на себя обязательства».
«Но это нас не остановит», – добавил Алиев.
Он убежден, что реализация «Зангезурского коридора» – это «историческая необходимость».
«Поэтому я сказал, что он будет реализован, хочет того Армения или нет. В Армении это восприняли как очередную угрозу, хотя у меня не было таких мыслей. Просто это неизбежно, это рано или поздно будет. Конечно, мы хотим, что было быстро и как можно скорее», – заявил Алиев.