Լաչինի միջանցքը փակվել է Պրահայում Փաշինյան-Ալիև համաձայնության արդյունքում․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ)
Լաչինի միջանցքը փակվեց Պրահայում Փաշինյանի ու Ալիևի համաձայնությունից հետո։ Փաշինյանը Պրահայում Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչել է որպես Ադրբեջանի մաս, ինչն էլ հնարավորություն է տվել Ադրբեջանին խախտել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները և դիմել հանցավոր քայլերի։
Արցախի ապաշրջափակումը ոչ թե տեխնիկական, իրավական, այլ քաղաքական հարթության հարց է։
Լաչինի միջանցքի հետ կապված ԱԺ-ում տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ ևս մեկ անգամ հաստատվեցին այս թեզերը։
Մեկ բան ևս՝ Լաչինի միջանցքը փակ է Հայաստանի ու Ադրբեջանի իշխանությունների գրեթե 100-տոկոսանոց նույնական, Հայաստանի ու Արցախի իշխանությունների սկզբունքորեն միմյանց հակասող դիրքորոշումների պայմաններում։

Лачинский коридор закрыт в результате соглашения в Праге между Пашиняном и Алиевым – Андраник Теванян (видео)
Лачинский коридор был закрыт в результате не только преступных действий Азербайджана, но и соглашения по итогам четырехсторонней встречи, состоявшейся в прошлом году в Праге, согласно которому премьером РА Николом Пашиняном было признано, что Арцах «принадлежит» Азербайджану. Об этом на заседании парламентской комиссии по внешним отношениям заявил депутат от оппозиционной фракции «Армения» Андраник Теванян.
«Лачинский коридор будет оставаться закрытым до тех пор, пока позиция Армении не изменится.
Хочу отметить также, что власти на уровне первого лица поднимают антироссийскую истерию в условиях, когда наша хрупкая система безопасности находится также в сфере армяно-российских отношений», – отметил Теванян.
Теванян также призвал правящий «Гражданский договор» четко ответить, что они имеют в виду, говоря о территориальной целостности Азербайджана: она включает Карабах или нет?