Իրանը տարածաշրջանի աշխարհագրության մեջ ոչ մի փոփոխություն չի ընդունի. Աբդոլլահիան
Իրանը տարածաշրջանի աշխարհագրության մեջ ոչ մի փոփոխություն չի ընդունի։ Այս մասին Անկարայում իր թուրք գործընկեր Մեւլյութ Չավուշօղլուի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳ նախարար Ամիր Աբդոլլահիանը, հաղորդում է IRNA-ն։
«Մենք կարծում ենք, որ երկրների տարածքային ամբողջականության պահպանումը հիմնարար սկզբունք է»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ տարածաշրջանի աշխարհագրության մեջ փոփոխություններն անընդունելի են:
«Տարածաշրջանի երկրների միջեւ տրանսպորտային ուղիների բացումն այս համատեքստում կարեւոր հարցերից մեկն է, եւ մենք կարծում ենք, որ այդ հարցերի լուծումը կհանգեցնի առեւտրի ծաղկման եւ կայուն անվտանգության այս տարածաշրջանում»,-ասել է նա։

Глава МИД ИРИ – турецкому коллеге: «Иран не примет никаких изменений в географии региона»
Иран не примет никаких изменений в географии региона. Об этом заявил глава МИД ИРИ Амир Абдоллахян на совместной пресс-конференции с турецким коллегой Мевлютом Чавушоглу в Анкаре, передает ИРНА.
«Мы считаем, что сохранение территориальной целостности стран является основополагающим принципом», – сказал он, добавив, что изменения в географии региона неприемлемо.
«Открытие транспортных путей между странами региона является одним из важных вопросов в этом контексте, и мы считаем, что решение этих вопросов приведет к расцвету торговли и стабильной безопасности в этом регионе», – сказал он.