Մի խումբ ադրբեջանցիներ ներխուժել են երեխաներին Հայաստանից Արցախ տեղափոխող մեքենա. երեխաներից մեկն ուշաթափվել է
Շրջափակման պատճառով ավելի քանի մեկ ամիս ծնողական խնամքից և ընտանիքից կտրված 19 երեխա Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհով վերադարձել է տուն։ Երեխաները Գորիսից Ստեփանակերտ են տեղափոխվել ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ։
Այս մասին հայտնել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
«Շուշի-Քարին տակ հատվածում՝ ճանապարհի շրջափակված մասում, որտեղ տեղակայված են «էկոակտիվիստ» ձևացող ադրբեջանական կառավարական գործակալները և նրանց սպասարկող լրագրողները, մեքենան կանգնեցվել է ադրբեջանցիների կողմից։ Այնուհետև, մեքենային են մոտեցել քաղաքացիական հագուստով դեմքերը փակած 10-15 ադրբեջանցիներ՝ տեսախցիկներով, նրանցից ոմանք ներխուժել են մեքենա և նկարահանել մեքենայում գտնվող երեխաներին։ Ադրբեջանցիների սադրիչ գործողությունների հետևանքով մեքենայում իրարանցում է առաջացել, որի հետևանքով երեխաներից մեկը ուշաթափվել է։
Ռուս խաղաղապահների կողմից ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում նրանք հեռացվել են մեքենայից, մեքենան շարունակել է ընթացքը։ Այնուհետև, ճանապարհի շրջափակված հատվածով անցնելիս, ադրբեջանցիները ցուցադրաբար բղավոցներ են հնչեցրել երեխաներին տեղափոխող մեքենաների ուղղությամբ։
Ադրբեջանի կառավարության գործակալների այս լկտի պահվածքը երեխաների անձնական կյանքի կամայական և ապօրինի միջամտություն է, նրանց հոգեբանական անձեռնմխելիության, պատվի և հեղինակության նկատմամբ ապօրինի ոտնձգության: Այս հանցավոր գործողությունները ամբողջությամբ բացահայտում է նրանց իրական նպատակներն ու ցանկությունները։ Ադրբեջանցիների կողմից հայերի նկատմամբ էթնիկ ատելությունը չի ճանաչում սահմաններ՝ թիրախավորելով անգամ անչափահաս երեխաներին։
Այս սադրիչ և հանցավոր գործողությունը ևս մեկ անգամ ապացուցում է ճանապարհի արգելափակված լինելու փաստը և դրանով անվտանգ երթևեկելու անհնարինությունը՝ անգամ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ»,-«Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Ստեփանյանը։

Азербайджанцы ворвались в машину с 19 детьми, возвращавшимися из Гориса в Степанакерт: один ребенок потерял сознание
Из-за блокады 19 детей, разлученных с родителями и семьей более чем на месяц, вернулись домой по дороге Горис-Степанакерт. Об этом сообщил Защитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах на своей странице в «Facebook».
Детей перевезли из Гориса в Степанакерт в сопровождении российских миротворческих сил. Автомобиль был остановлен азербайджанцами в районе под Шуши-Карин Так, на оцепленном участке дороги, где размещены азербайджанские правительственные агенты, выдающие себя за «экоактивистов», и обслуживающие их журналисты. Затем к машине подошли 10-15 азербайджанцев с фотоаппаратами в штатском, некоторые из них ворвались в машину и засняли находящихся в машине детей. В результате провокационных действий азербайджанцев в машине произошла давка, в результате которой один из детей потерял сознание.
В результате действий российских миротворцев их сняли с машины, машина продолжила свой путь.
Затем, проезжая через заблокированный участок дороги, азербайджанцы демонстративно кричали в сторону машин, перевозивших детей.
«Такое наглое поведение агентов правительства Азербайджана является произвольным и незаконным вмешательством в частную жизнь детей, незаконным посягательством на их психологическую неприкосновенность, честь и репутацию. Эти преступные действия полностью раскрывают их истинные цели и желания. Этническая ненависть азербайджанцев к армянам не знает границ и направлена даже на несовершеннолетних детей. Эта провокационная и преступная акция еще раз доказывает факт перекрытия дороги и невозможность безопасного проезда по ней даже в сопровождении российских миротворческих сил», – написал омбудсмен Арцаха.