Ադրբեջանի և Ղարաբաղի ներկայացուցիչները հանդիպել են․ կարծում եմ, Լաչինի միջանցքի հարցը կկարգավորվի. Լավրով (տեսանյութ)
Առաջիկայում Լաչինի միջանցքի հարցը կկարգավորվի. այս մասին ասուլիսում հայտնել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Երեկ կամ նախօրեին տեղի է ունեցել հանդիպում Ադրբեջանի ներկայացուցչի և Ղարաբաղի ներկայացուցիչների միջև՝ ռուսական զորախմբի հրամանատարի մասնակցությամբ: Կարծում եմ, որ առաջիկայում այդ հարցը կկարգավորվի»,-ասել է Լավրովը։
Նա հիշեցրել է, որ երեկ զրուցել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ և հիշեցրել, որ Լաչինի միջանցքը, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրի համաձայն, պետք է ազատ լինի ապրանքների, քաղաքացիների և տրանսպորտային միջոցների անցման համար։
Լավրովը նշել է, որ հայտարարության մեջ առանձին ամրագրված է, որ այս ճանապարհով չպետք է ռազմական բեռներ ուղարկվեն։
«Հիմա մեր զինվորականներն ուսումնասիրում են ադրբեջանցիների փոխանցած տվյալներն առ այն, որ հայկական կողմը ականներ է տեղափոխել այս միջանցքով, այնուհետև այդ ականներն օգտագործվել են եռակողմ պայմանավորվածությունների խախտմամբ՝ ականապատելու ադրբեջանական դիրքերին հարող տարածքները»,-ասել է Լավրովը։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 12-ից մի խումբ ադրբեջանցիներ փակել են Արցախը Հայաստանի Հանրապետության հետ կապող միակ ճանապարհը։ Ներկայանալով որպես «բնապահպաններ»՝ ցուցարարները հրաժարվում են լքել տարածքը և վրաններ են տեղադրել:

Состоялась встреча представителей Азербайджана и Карабаха: вопрос вокруг Лачинского коридора в ближайшее время будет отрегулирован – Сергей Лавров
Министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам работы российской дипломатии в 2022 году коснулся ситуации вокруг Лачинского коридора – заблокированной азербайджанцами единственной связывающей Республику Арцах с Арменией и внешним миром дороги.
«Я вчера разговаривал с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым. Лачинский коридор, по трехсторонней договоренности от 9 ноября 2020 года, должен быть свободен для прохода в оба направления грузов, граждан и транспортных средств.
Разумеется, там отдельно оговорено, что никаких военных грузов направляться по этому маршруту не должно.
Азербайджанцы предоставили данные, сейчас наши военные их изучают – о том, что армянская сторона доставляла мины по этому коридору, потом эти мины использовались, чтобы в нарушение трехсторонних договоренностей использовать, минировать территории рядом с азербайджанскими позициями. И так далее. Там много взаимных обвинений», – сказала Лавров.
«Мы предложили очень простую вещь: миротворческий контингент, который Россия направила туда, обладает полномочиями по трехстороннему соглашению контролировать это движение, он и имеет все возможности проверять каждое транспортное средство на предмет отсутствия в нем запрещенных, негуманитарных, негражданских товаров.
Буквально вчера или позавчера состоялась встреча представителя Азербайджана с представителями Карабаха, с участием командующего российским контингентом. Я думаю, что вопрос в ближайшее время будет отрегулирован», – указал Сергей Лавров.