«Օրինաց երկիրը» շնիկ կուսակցությո՞ւն է
Այսօր «Հայացք» մամուլի ակումբ հրավիրված քաղաքագետներ Երվանդ Բոզոյանն ու Լևոն Շիրինյանը պատասխանելով այն հարցին, թե ինչո՞ւ են իշխանությունները ցանկանում 2008թ. հետո մարած «Օրինաց երկիր» կուսակցությունը վերակենդանացնել, և կհաջողվի՞ դա նրանց, թե՞ ոչ, նշել են հետևյալը.
-Կարծում եմ, որ «Օրինաց երկիրը» 2-րդ անգամ հնարավոր չէ՝ վերակենդանանա, որովհետև 2-րդ անգամ նույն գետը մտնել ուղղակի հնարավոր չէ,-պատասխանել է Ե. Բոզոյանը՝ ավելացնելով,- ՕԵԿ-ը 2008թ., ըստ էության, դավաճանեց ոչ քե քաղաքականապես, այլ դավաճանեց այն բոլոր սոցիալական շերտերին, որոնց բազմաթիվ խոստումներ էր տվել։ Ես մի քանի օրինակ բերեմ։ Մինչև 2008թ. նախագահական ընտրությունները ՕԵԿ-ը խոստանում էր՝ պարզեցված հարկի շեմը 50 մլն-ից բարձրացնել մինչև 100 մլն դրամ և խրախուսել փոքր և միջին բիզնեսը։ Ի՛նչ կատարվեց նախագահական ընտրություններից հետո՝ դուք տեսաք։ 2008թ. հետո պարզեցված հարկը, կարելի է ասել, գրեթե վերացավ, և ՕԵԿ-ը մտավ կոալիցիա ու ծպտուն չհանեց դրա մասին։ Այսօր ինչպե՞ս կարելի է այդ կուսակցության վերակենդանանալու մասին խոսել, որ այդ կուսակցությունը, ըստ էության, դավաճանել է գրեթե բոլորին, բոլոր իր խոսքերին, բոլոր իր սկզբունքներին։
Լ. Շիրինյանն էլ նշել է, որ իշխանության գնալու գործընթացի տեխնոլոգիական մասերից մեկն էլ այն է, որ եթե կա մի գլխավոր կուսակցություն, մի հարյուր հատ էլ շնիկ կուսակցություններ պետք է լինեն։ Իսկ քանի որ այսօր իշխանությունը հայ ժողովրդին չի կարող ասել՝ երկիրը դարձրել եմ բարգավաճ, հզոր և այլն, ապա պետք է դիմի այդ տեխնոլոգիական հնարքին։
-Տեխնոլոգիական առումով օգտագործում են այդ ուժերը՝ «Օինաց երկիր», հորինած և այլն։ Հիմա կփորձեն. կլինի՞՝ կլինի, չի՞ լինի, նոր ֆավորիտի կբերեն մեջտեղ։ Շնիկ կուսակցություններ են, 4-5 հոգով, զոնքանչով, հարևանով հավաքվում են։ Սրա ռուսերեն խոսքն էլ կա՝ մատրյոշակներ են։

«Оринац еркир» является партией-«собачкой»?
Сегодня на пресс-конференции в клубе «Айацк» на вопрос о том, почему власти хотят реанимировать преданную забвению в 2008 году партию «Оринац еркир» и удастся ли им сделать это, политологи Ервнад Бозоян и Левон Ширинян ответили следующим образом:
«Думаю, невозможно, чтобы  партия "Оринац еркир" во второй раз реанимировалась, потому что дважды залезать в одну и ту же реку  просто невозможно»,- отметил Ерванд Бозоян, добавив: «По сути, в 2008 году партия "Оринац еркир" пошла на предательство не в политическом отношении, а предала все те социальные слои, которым дала множество обещаний. Могу привести несколько примеров. До президентских выборов 2008г. партия "Оринац еркир" обещала повысить порог упрощенного налога от 50 млн. драмов до 100 млн, а также стимулировать малый и средний бизнес. Что произошло после президентских выборов -вы сами видели. После 2008г. упрощенный налог, можно сказать, был почти упразднен, а партия "Оринац  еркир" вошла в коалицию, не высказав ни слова об этом. Как можно сегодня говорить о реанимации партии, которая, по сути, предала почти всех, отступившись от своих слов и принципов.
Левон Ширинян, в свою очередь, отметил, что одной из технологических частей процесса  ухода властей является то, что если есть какая-то главная партия, то  значит, должно быть около ста партий-собачек. А поскольку сегодня власти не могут сказать армянскому народу, что превратили страну в процветающую, могущественную и т.д., то они должны идти на такие технологические выдумки.
«В технологическом отношении, они используют такие силы, как "Оринац еркир", выдумки и т.д. Они делают попытки: получится-получится, не получится - выведут на арену нового фаворита. Партии-"собачки" собираются, вчетвером-впятером, с тещами, соседями. Иначе говоря, они являются матрешками».