Նիկոլ Փաշինյանն՝ ընդդեմ բանակի, հունվարի 28-ի, սեպտեմբերի 21-ի, մայիսի 9-ի
Բանակի օրը նշելու և մեր բանակի համար բաժակ բարձրացնելու տրամադրություն չկա, քանզի բանակը ոչնչացրել են։ Ոչնչացումը չնկատելն ու պաթոսով կենացներ ասելը յուրօրինակ հարված կլինի մեր վաղվա բանակին։ Հետևաբար՝ պետք է խոսել իրականությունից։
Այսօր մեր բանակի օրն է և օրացույցով՝ տոնական, բայց մթնոլորտը տոնական չէ։
Իշխանությունները ձևականորեն այցելել են Եռաբլուր, որի գերեզմանոցային տարածքները նրանք մեծացրել են մի քանի անգամ։ Բանակը նիկոլենց համար բեռ է, որը նրանք մի կերպ քարշ են տալիս։
44–օրյա պատերազմից հետո Ալիևը պարբերաբար հայտարարում է, որ թույլ չի տալու հայկական բանակի վերականգնում։ Դատելով ամենից՝ Նիկոլ Փաշինյանը դեմ չէ դրան։ Ինչպես որ Արցախն է նա համարում ադրբեջանական, այնպես էլ հայկական բանակին է վերաբերվում ալիևյան տարբերակով։
2018–ին Հայաստանում իշխանության եկան մարդիկ, ովքեր մինչև կառավարական կաբինետներում հայտնվելը տարիներ շարունակ արել են երեք բան՝
1․ ատել են Ղարաբաղյան 1–ին պատերազմում տարած մեր հաղթանակը՝ այն համարելով մեր դժբախտությունների ու վատ ապրելու պատճառ, հայաստանցի–ղարաբաղցի հակադրություն են սերմանել («Մենք մեր քաղաքը պետք է ազատագրենք ղարաբաղցի տականքներից»), Ղարաբաղը համարել են բեռ ու խանգարիչ գործոն՝ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ քիրվայություն անելու և Սերգոջանին լավ ապրեցնելու համար,
2. վարկաբեկել են բանակն ու պատերազմում հաղթած մարդկանց, հակաբանակային մթնոլորտ են ձևավորել հանրության տարբեր շերտերի մոտ,
3. խփել են հայ–ռուսական հարաբերություններին, քննադատել մեր ռազմաքաղաքական դաշինքը։
Այս երեք կետերն էլ ուղղակիորեն առնչվում են մեր երկրի լեգիտիմությանը, գոյությանը, անվտանգությանը։
2018–ի մայիսից սկսած վերը նշված 3 կետերը դարձան պետական քաղաքականություն։ Թիրախում հայտնվեցին՝ Արցախը, բանակը, հայ–ռուսական ռազմաքաղաքական հարաբերությունները։ Դա արվեց ու արվում է այնքան հետևողականորեն, որ կասկած չկա՝ գործ ունենք հատուկ մշակված ծրագրի հետ։
Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարվում է Արցախի Հանրապետության նկատմամբ ՀՀ հանձնառությունից, ինչը ապալեգիտիմացնում է Հայաստանի 3–րդ հանրապետությունը։
44–օրյա պատերազմում ու դրանից հետո ապալեգիտիմացվում է բանակը, ինչը պետության փլուզման ուղիղ ճանապարհն է։
Երբ դասալիքների իշխանությունը բանակի գրեթե ողջ անձնակազմին անցկացնում է քրեական գործերով և իր հերթին էլ բանակը Փաշինյանի հրաժարականի պահանջից հետո զգաստ կագնում է նրա առաջ, ապա դա նշանակում է, որ բանակը վերացվում է և այդ գործընթացի ընթացիկ կառավարիչ է նշանակվել «ասֆալտի ֆիդայինը»՝ բացառապես սեփական ճոխ հարսանիքի կազմակերպմամբ աչքի ընկածը։ Օրերս տեղի ունեցած ողբերգական դեպքն ու մեր 15 զոհերը ցույց են տալիս, որ ընթացիկ կառավարիչն իր գործը հեղափոխական էնտուզիազմով կատարում է։
Նիկոլ Փաշինյանը եկած օրվանից աշխատում է Արցախի դեմ, վարկաբեկում է բանակը, զինվորականներին, իսկ պատերազմից հետո քայլ չի անում բանակի վերականգնման ուղղությամբ։
Նիկոլ Փաշինյանը փլուզում է հայ–ռուսական հարաբերությունները՝ դրանք դարձնելով թշնամական։
Սա հակապետական ծրագիր է, որը կանգնեցնելուց հետո է միայն հնարավոր հունվարի 28–ը, սեպտեմբերի 21–ը տոնել և մայիսի 9–ին գլուխը կախ ման չգալ։

Никол Пашинян против армии, 28-го января, 21-го сентября, 9-го мая
Отмечать День армии и поднимать бокал за нашу армию нет никакого настроения, так как армию уничтожили. Не замечать этого уничтожения и озвучивать пафосные тосты было бы своеобразным ударом по нашей завтрашней армии. Следовательно, нужно говорить о реальности.
Сегодня – день нашей армии, и праздничный по календарю, но атмосфера отнюдь не праздничная.
Власти формально посетили «Ераблур», количество могил в котором они увеличили в несколько раз. Армия для Никола – бремя, которое они кое-как влачат.
После 44-дневной войны Алиев периодически заявляет, что не допустит восстановления армянской армии. Судя по всему, Никол Пашинян не против этого. Точно так же, как Арцах считает азербайджанским, так и к армянской армии относится по-алиевски.
В 2018-ом к власти пришли люди, которые до попадания в правительственные кабинеты годами занимались тремя вещами:
1․ ненавидели одержанную в 1ой Карабахской войне победу, считая ее нашим несчастьем и причиной плохой жизни, сеяли вражду между армянами Армении и Карабаха («Мы должны очистить наш город от карабахских сволочей»), считали Карабах бременем и помехой для братания с Азербайджаном и Турцией, для хорошей жизни «Серго джана»;
2. дискредитировали армию и победивших в войне людей, формировали антиармейскую атмосферу в различных слоях общества;
3. наносили урон армяно-российским отношениям, критиковали наш военно-политический союз.
Эти три пункта напрямую связаны с легитимностью, существованием и безопасностью нашей страны.
Начиная с мая 2018-го указанные 3 пункта стали государственной политикой. Мишенью стали Арцах, армия, армяно-российские стратегические отношения. Это делалось и делается настолько последовательно, что мы без сомнения имеем дело со специально разработанным планом.
Никол Пашинян отказывается от обязательства РА по отношению к Республике Арцах, что делегитимирует 3-ью республику Армения.
Во время 44-дневной войны и после нее делегитимируется армия, что является прямой дорогой к разрушению государства.
Когда власть дезертиров заводит уголовные дела практически на весь армейский состав, а армия, в свою очередь, после требования отставки Пашиняна становится перед ним по стойке смирно, то это означает, что армия уничтожается, и текущим управляющим этим процессом назначен «асфальтный фидаин», отличившийся исключительно организацией собственной роскошной свадьбы. Произошедшая на днях трагедия и 15 наших жертв показывают, что текущий управляющий выполняет свою задачу с революционным энтузиазмом.
Никол Пашинян с первого дня у власти работает против Арцаха, дискредитирует армию, военнослужащих, а после войны не сделал и шага для восстановления армии.
Никол Пашинян разваливает армяно-российские отношения, превращая их во враждебные.
Это – антигосударственный план, лишь после пресечения которого можно будет праздновать 28 января, 21 сентября и не ходить 9 мая с опущенной головой.