Հայկական կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Միրզոյանի և Լավրովի միջև
Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման խնդիրը հեռախոսազրուցի ընթացքում այսօր քննարկել են Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ու Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
«Ռուսական կողմից շեշտվել է 2020թ–ի նոյեմբերի 9-ի, 2021թ.–ի հունվարի 11-ի, նոյեմբերի 26-ի և 2022թ.–ի հոկտեմբերի 31-ի բարձր մակարդակով եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացման աշխատանքների շուտափույթ վերսկսման կարևորությունը»,-ասված է հաղորդագրությունում։
Կողմերը քննարկել են նաև տարածաշրջանում բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման, Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի պարամետրերի համաձայնեցումը, ինչպես նաև հասարակական գործիչների, փորձագետների և խորհրդարանականների երկխոսության հարցերը։
Նախարարները մտքեր են փոխանակել երկկողմ օրակարգի մի շարք արդիական հարցերի շուրջ՝ երկուստեք տրամադրվածություն հայտնելով Մոսկվայի և Երևանի միջև դաշնակցային հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ։

Главы МИД Армении и России провели телефонный разговор
10 февраля по инициативе армянской стороны состоялся телефонный разговор Министра иностранных дел России Сергея Лаврова с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном, сообщается на сайте МИД РФ.
А. Мирзоян тепло поздравил С. Лаврова с Днем дипломатического работника.
Министры обменялись мнениями по ряду актуальных вопросов двусторонней повестки, выразив обоюдный настрой на укрепление союзничества Москвы и Еревана.
Обсуждена проблематика нормализации армяно-азербайджанских отношений. С российской стороны акцентирована важность скорейшего возобновления работы по реализации трехсторонних договоренностей на высшем уровне от 9 ноября 2020 г., 11 января, 26 ноября 2021 г. и 31 октября 2022 г., включая разблокирование всех транспортных и экономических связей в регионе, делимитацию и демаркацию армяно-азербайджанской границы, согласование параметров мирного договора между Ереваном и Баку, а также продвижение диалога общественников, экспертов и парламентариев.