Ադրբեջանցիները գալիս են Հայաստան՝ որպես զբոսաշրջիկ
Ադրբեջանի քաղաքացիները, որպես զբոսաշրջիկ, շարունակում են գալ Հայաստան։ Նրանց անարգել մուտքը մեր երկիր սկսվեց այս իշխանությունների օրոք, որոնք երազում են խաղաղության դարաշրջան սկսել Ադրբեջանի հետ։
Ավելին, իշխանությունները պաշտոնապես հաստատեցին, որ Հայաստանի հետ զբոսաշրջային հարաբերություններ ունեցող երկրների ցանկը համալրվել է ևս մեկով՝ Ադրբեջանով։
Ադրբեջանցի զբոսաշրջիկների քանակը թեև մեծ չէ, բայց փաստն այն է, որ նրանք գալիս են մեր երկիր։
Ամիսներ առաջ գրեցինք, որ 2022 թվականի հունվար-մարտին զբոսաշրջության նպատակով Հայաստան է այցելել Ադրբեջանի քաղաքացիություն ունեցող 3 զբոսաշրջիկ։
Վիճակագրական կոմիտեից Panorama.am-ը տեղեկանում է, որ 2022թ-ին ընդհանուր առմամբ Հայաստան է այցելել ադրբեջանցի 5 զբոսաշրջիկ։ Փաստորեն թվերն աստիճանաբար ավելանում են։ Իհարկե չենք կարող նշել, թե իրականում այլ երկրի քաղաքացիություն ունեցող քանի ադրբեջանցի է եկել մեր երկիր։
Ի դեպ Թուրքիայից, որի հետ Հայաստանի իշխանությունները ևս ձգտում են «ջերմ հարաբերություններ» հաստատել, կտրուկ ավելացել է Հայաստան այցելողների քանակը։ Եթե 2021 թվականին Հայաստան էր այցելել Թուրքիայի քաղաքացիություն ունեցող 3 740 զբոսաշրջիկ, ապա 2022 թ-ին այդ թիվն ավելացել է 2,5 անգամ՝ հասնելով 9 479-ի։

Азербайджанцы приезжают в Армению в качестве туристов
Граждане Азербайджана, в качестве туристов, продолжают приезжать в Армению. Их беспрепятственный въезд в нашу страну начался при действующих властях, которые мечтают начать эпоху мира с Азербайджаном.
Более того, власти официально подтвердили, что список стран, имеющих туристические связи с Арменией, пополнился ещё одной страной – Азербайджаном.
Число азербайджанских туристов хоть и не велико, но факт в том, что они приезжают в нашу страну.
Несколько месяцев назад мы сообщали, что в период с января по март 2022 года в туристических целях Армению посетили 3 туриста, имеющих гражданство Азербайджана.
Из Статистического комитета корреспонденту «Panorama.am» сообщили, что в целом в 2022 году Армению посетили 5 туристов, имеющих гражданство Азербайджана. Фактически, цифры постепенно увеличиваются, конечно, не можем не отметить, сколько азербайджанцев с гражданством других стран посетили Армению на самом деле.
Кстати из Турции, с которой власти Армении также стремятся установить «теплые отношения», резко увеличилось число туристов. Если в 2021 году Армению посещали 3 740 туристов с гражданством Турции, то в 2022 году эта цифра увеличилась в 2.5 раз, достигнув – 9 479.