Եթե Բաքու-Երևան-Թբիլիսի եռակողմ երկխոսությունը սկսելու նախաձեռնության հետևում Վաշինգտոնը և Բրյուսելն են, սա բոլորովին այլ պատմություն է. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների հայտարարությունները հիմք են հանդիսանում Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համար, ամենշաբաթյա ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով NEWS.ru-ի հարցին։
Նա ընդգծել է, որ չպետք է լինեն այլ ձևաչափեր, որոնք կարող են խաթարել եռակողմ պայմանավորվածությունները։ Նա այսպես է մեկնաբանել Հայաստանի ղեկավարության շահագրգռվածությունը Բաքու-Երևան-Թբիլիսի համագործակցության նոր ձևաչափ սկսելու հարցում։
«Եթե Բաքու-Երևան-Թբիլիսի եռակողմ երկխոսությունը նպաստում է Անդրկովկասում հակասությունների կարգավորմանը, կայունության և անվտանգության ամրապնդմանը, ապա մեզ մնում է միայն ողջունել դա։ Սակայն, եթե այս նախաձեռնության հետևում տեսանելի են Վաշինգտոնի և Բրյուսելի ուրվագծերը, որոնք ձգտում են խաթարել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև եռակողմ պայմանավորվածությունները, ապա սա բոլորովին այլ պատմություն է։ Հենց այդ համաձայնագրերն են հիմք հանդիսանում Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համար»,-ասել է Զախարովան։
Նա ընդգծել է, որ յուրաքանչյուր պետություն իրավունք ունի մասնակցելու այն միջազգային ձևաչափերին, որոնք համապատասխանում են իր շահերին, ուղղված չեն երրորդ երկրների դեմ և հաշվի են առնում ուժերի առկա հավասարակշռությունը։ Բայց միևնույն ժամանակ նա հիշեցրել է, որ Անդրկովկասում արդեն կա «3+3» խորհրդատվական տարածաշրջանային հարթակ, որը ներառում է երեք անդրկովկասյան պետությունները, ինչպես նաև Ռուսաստանը, Թուրքիան և Իրանը։
Ավելի վաղ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել էր Ռուսաստանի և Ադրբեջանի գործընկերներ Սերգեյ Լավրովի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպում կազմակերպելու պատրաստակամության մասին։ Նրա խոսքով, Երևանը ոչ թե չեղարկել է անցյալ տարվա դեկտեմբերին կայանալիք ԱԳ նախարարների մոսկովյան հանդիպումը, այլ հետաձգել է այն։ Բանակցությունները հետաձգվել են Լաչինի միջանցքի շրջափակման պատճառով։

Если за инициативой трехстороннего диалога Баку – Ереван – Тбилиси просматриваются контуры Вашингтона и Брюсселя, то это совсем другая история – МИД РФ
Трехсторонние заявления лидеров России, Азербайджана и Армении являются основой для нормализации отношений Баку и Еревана, заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова на еженедельном брифинге, отвечая на вопрос «News.ru».
Она подчеркнула, что не должно быть других форматов, которые могут подорвать договоренности между странами. Так она прокомментировала заинтересованность армянского руководства в запуске нового формата сотрудничества Баку – Ереван – Тбилиси.
«Если трехсторонний диалог Баку – Ереван – Тбилиси будет способствовать урегулированию противоречий в Закавказье, укреплению стабильности и безопасности, то мы можем это только приветствовать. Однако, если за данной инициативой просматриваются контуры Вашингтона и Брюсселя, которые стремятся подорвать трехсторонние договоренности лидеров России, Армении и Азербайджана, то это совсем другая история. Именно эти договоренности являются основой для нормализации отношений Баку и Еревана», – сказала Захарова.
Она подчеркнула, что у каждого государства есть право участвовать в тех международных форматах, которые отвечают его интересам, не направлены против третьих стран и учитывают сложившийся баланс сил. Но вместе с тем напомнила, что в Закавказье уже существует консультативная региональная платформа «3+3», которая как раз включает три закавказские государства, а также Россию, Турцию и Иран.
Ранее глава МИД Армении Арарат Мирзоян заявил о готовности провести встречу с коллегами из России и Азербайджана Сергеем Лавровым и Джейхуном Байрамовым. По его словам, Ереван не отменял московскую встречу глав МИД в декабре прошлого года, а отложил ее. Переговоры были перенесены на более поздний срок из-за блокады Лачинского коридора, подчеркнул он.