Ադրբեջանը 12%-ով ավելացրել է գազի արտահանումը
Ընթացիկ տարվա առաջին ամսվա արդյունքներով Ադրբեջանը 12%-ով ավելի շատ բնական գազ է ուղարկել արտասահմանյան երկրներ, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում։
Ընդհանուր առմամբ, վառելիքի արտահանման ծավալը կազմել է 2,7 միլիարդ խորանարդ մետր, մեջբերում է «Կոմերսանտ» թերթն Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովի խոսքերը։
«Հունվարի արդյունքներով Ադրբեջանն ավելացրել է գազի արտահանումը 12%-ով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Ադրբեջանական գազի արտահանումը Եվրոպա կազմել է 1 միլիարդ խորանարդ մետր, Թուրքիա՝ 0,9 միլիարդ խորանարդ մետր, դեպի Վրաստան՝ 0,3 մլրդ խորանարդ մետր: Բացի այդ, Անդրատլանտյան գազատարը (TANAP) Ադրբեջանից Եվրոպա, Թուրքիա է մատակարարել 0,5 միլիարդ խորանարդ մետր գազ»,-ասել է Շահբազովը։
Ադրբեջանական գազի արտահանման աճը Եվրամիության (ԵՄ) երկրներ մեծապես պայմանավորված է միջազգային պատժամիջոցների պատճառով տարածաշրջան ռուսական վառելիքի մատակարարումների կտրուկ կրճատմամբ։
Այս պայմաններում ԵՄ իշխանությունները Բաքուն դիտարկում են որպես Ռուսաստանի Դաշնության հարցում գազի հնարավոր այլընտրանքային փոխարինողներից մեկը։

Азербайджан увеличил экспорт газа на 12%
По итогам января Азербайджан нарастил экспорт газа на 12% по сравнению с аналогичным периодом годом ранее, сообщил министр энергетики Пярвиз Шахбазов.
Экспорт азербайджанского газа в Европу составил 1 млрд куб. м, в Турцию – 0,9 млрд, в Грузию – 0,3 млрд куб. м. По Трансатлантическому газопроводу из Азербайджана в Европу (TANAP) в Турцию было поставлено 0,5 млрд куб. м газа, написал министр в «Twitter».
В сентябре 2022 года Азербайджан подписал с главой Еврокомиссии договор об энергетическом сотрудничестве. Азербайджанский газ покупают Италия, Болгария и Греция. С 2023 года Баку начнет реализацию проекта для экспорта газа в Сербию. Президент Азербайджана Ильхам Алиев говорил, что в этом году страна направит половину экспортируемого в 2023 году газа в Европу. Также он анонсировал увеличение мощности TANAP до 32 млрд куб. м. Сейчас его пропускная способность составляет 16 куб. м.