Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը ժամանեց Անկարա (տեսանյութ)
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը քիչ առաջ վայրէջք կատարեց Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայում:
Ինչպես Անկարայից փոխանցում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, ՀՀ ԱԳ նախարարի գլխավորած պատվիրակության կազմում է նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման բանակցություններում Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ, ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը:
Այցի շրջանակում ակնկալվում է Միրզոյանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի երկկողմ հանդիպումը, որից հետո նախարարները հանդես կգան հայտարարությամբ։
Ավելի ուշ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը կմեկնի աղետի հետևանքով ամենաշատ տուժած շրջաններից մեկը՝ Ադըյաման, որտեղ երկրաշարժի հաջորդ իսկ օրվանից որոնողափրկարարական աշխատանքներ են իրականացնում մոտ երեք տասնյակ հայ փրկարարներ։
Փետրվարի 6-ի 7,7 մագնիտուդ հզորությամբ երկրաշարժի և դրան հաջորդած ավելի քան 100 ուժեղ հետցնցումների հետևանքով Թուրքիայում զոհերի թիվը գերազանցել է 30 հազարը։ Հայաստանը փետրվարի 11-ին և 14-ին ցամաքային սահմանով հումանիտար բեռ է ուղարկել Թուրքիա:

Делегация во главе с Араратом Мирзояном прибыла в Анкару
Самолет, на борту которого находилась делегация во главе с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном, приземлился в аэропорту столицы Турции Анкаре.
Как передает корреспондент «Арменпресс» из Анкары, в аэропорту министра иностранных дел Армении встретил спецпредставитель Турции на переговорах по нормализации армяно-турецких отношений Сердар Кылыч.
В составе делегации, возглавляемой министром иностранных дел РА, специальный представитель Армении на переговорах по урегулированию отношений между Арменией и Турцией Рубен Рубинян.
В рамках визита ожидается двусторонняя встреча Мирзояна с главой МИД Турции Мевлютом Чавушоглу, после которой министры выступят с заявлением.
Позже министр иностранных дел Армении отправится в один из наиболее пострадавших от стихии районов, Адыяман, где после землетрясения почти три десятка армянских спасателей проводят поисково-спасательные работы.