157 մլն դրամ կհատկացվի Թուրքիա և Սիրիա օգնություն ուղարկելու համար. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից Արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը կհատկացվի 157 մլն 816 հազար դրամ: Տեղեկացանք, որ այդ գումարը տրամադրվելու է Թուրքիայի և Սիրիայի երկրաշարժից տուժածներին սնունդ և անկողնային պարագաներ տրամադրելու նպատակով։ Նկատենք՝ փետրվարի 6-ին տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժը Թուրքիայում խլել է 41 հազարից ավելի մարդու կյանք, Սիրիայում ՝ 5 հազարից ավելի:
Ավերիչ երկրաշարժերից հետո Հայաստանի կողմից երկու անգամ Թուրքիա մարդասիրական օգնություն է ուղարկվել: Այն հնարավորություն է եղել իրականացնել 1993 թվականից փակված Մարգարայի կամրջով: «Ժողովուրդ» օրաթերթը գրել էր, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմամբ զբաղվող իշխանության անդամները նախորդ տարվա դեկտեմբերին երկու անգամ հանդիպում են ունեցել հենց Մարգարայի կամրջի մոտ, ուսումնասիրել կամրջի վիճակը, անգամ նմուշառում անցկացրել և եկել այն եզրակացության, որ այն պիտանի է:
Երեկ էլ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն է Թուրքիա մեկնել, հանդիպումներ ունեցել և այցելել նաև այնտեղ ծառայություն իրականացնող հայ փրկարարներին»:

Армения выделит свыше 157 млн. драмов в помощь Турции и Сирии – «Жоховурд»
Министерству чрезвычайных ситуаций Армении будет выделено 157 млн. ​​816 тыс. драмов из резервного фонда правительства республики. Об этом пишет газета «Жоховурд», ссылаясь на собственные источники.
«Как нам стало известно, эти деньги пойдут на обеспечение пострадавших от землетрясения в Турции и Сирии продовольствием и постельными принадлежностями. Отметим, что в результате разрушительного землетрясения, произошедшего 6 февраля в Турции, погибло около 41 000, а в Сирии – свыше 5 000 человек.
После разрушительных землетрясений Армения дважды отправила в Турцию гуманитарную помощь. Груз был доставлен через мост Маргара, закрытый с 1993 года. Мы писали о том, что представители власти, занимающиеся урегулированием армяно-турецких отношений, в декабре прошлого года два раза провели встречи именно у моста Маргара, изучили его состояние и даже осуществили пробы, придя к выводу о том, что он годен.
Вчера министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян отправился в Турцию, провел встречи, а также посетил работающих там армянских спасателей», – пишет газета.