Իրանը հաստատել է, որ Ռուսաստանը վերադարձրել է «С–300»–ի համար ստացած կանխավճարը
Ինչպես հաղորդում է «BBC»–ն, Իրանի  պաշտպանության նախարար Ահմադ Վահիդին պաշտոնապես հաստատել է, որ Մոսկվան ամբողջովին Թեհրանին է վերադարձրել «С–300» զենիթահրթիռային համալիրի համար ստացված  կանխավճարը, որը նա հրաժարվել է արտահանել։
Ավելի վաղ «Ռոսոբորոնէքսպորտ» ընկերության գլխավոր  տնօրեն Անատոլի Իսայկինը հաղորդել էր, որ պայմանագիրը չեղյալ հայտարարելուց հետո իրենք Թեհրանին են վերադրաձրել 167 մլն դոլարի կանխավճարը։
Միևնույն ժամանակ, Ա. Վահիդին ասել է, թե Իրանը պնդում է, որ պայմանագիրը խզելու համար նաև փոխհատուցում վճարվի։
Փոխհատուցման գինը չի հստակեցվում։ Իրանը  դիմել է միջազգային միջնորդական դատարան։
Հիշեցնենք, որ Իրանին «С-300» զենիթահրթիռային համալիր մատակարարելու մասին  պայմանագիրը կնքվել էր 2007թ., սակայն 2010թ. սեպտեմբերին Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի  Մեդվեդևն արգելել է հրթիռների մատակարարումը Իրանին, քանի որ դա խախտում է Իրանի  նկատմամբ պատժամիջոնցերի մասին ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհրդի ընդունած բանաձևը։

Иран подтверждает, что Россия вернула аванс за С-300
Министр обороны Ирана генерал Ахмад Вахиди в среду подтвердил, что Россия полностью вернула Тегерану аванс после сворачивания контракта по поставке зенитных ракетных комплексов С-300, сообщает «Би-Би-Си» со ссылкой на иранские СМИ.
Ранее гендиректор компании "Рособоронэкспорт" Анатолий Исайкин сообщил, что Россия после аннулирования контракта возвратила Тегерану аванс в размере 167 млн долларов.
Контракт на поставки Ирану комплексов противовоздушной обороны С-300 был подписан в конце 2007 года.
Однако в сентябре 2010 года президент России Дмитрий Медведев запретил передачу Ирану комплексов С-300, так как это нарушало санкции, наложенные на Тегеран Советом Безопасности ООН.