Ինչո՞ւ են բնակիչներին վտարում ՊՆ նախկին շենքից, ո՞ւմ է հանձնվել գույքը
Այսօր՝ փետրվարի 16-ին, հարյուրավոր ոստիկաններ այցելել էին ՀՀ պաշտպանության նախարարության նախկին շենք՝ վտարելու այնտեղ բնակվող քաղաքացիներին։ Ոստիկանությունը հայտնեց, որ ՊԵԿ-ը դիմել է՝ իր տարածքը ազատելու ու համար։
Բանն այն է, որ ՊՆ նախկին շենքում ապաստան են գտել 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի արդյունքում անտուն մնացած մարդիկ, սահմանապահների, ընտանիքներ են, զոհերի հարազատներ, թշնամուն հանձնած տարածքներից վտարված քաղաքացիներ, որոնց պետությունը տնով չի ապահովել։ Քաղաքացիներն իրենք չօգտագործվող տարածքը հարմարեցրել են, որոշ կառուցապատում արել ու բնակվում են։
Կառավարության՝ 2022 թվականի ապրիլի 15-ի որոշմամբ, 70-ից ավելի ՊՆ անշարժ գույք օտարվեց։ Դրանց թվում էր նախարարության նախկին շենքը, որը հանձնվեց ՊԵԿ-ին։ Պետեկամուտների կոմիտեն էլ դիմել է ոստիկանություն՝ պահանջելով մաքրել տարածքը «ապօրինի ներխուժած անձանցից»։
Խոսքը 120-ից ավելի ընտանիքների մասին է։
Ոստիկանությունը զգուշացրել է քաղաքացիներին, որ ազատեն տարածքը, սակայն բնակվելու տեղ չունենալու պատճառով քաղաքացիները չեն ենթարկվել պահանջին։ Այսօր նրանք ուժով հեռացվեցին։ Ոստիկանության գործողությունների արդյունքում կան բերման ենթարկվածներ, շուրջ 2 տասնյակ։

Почему жильцов выселяют из бывшего здания Минобороны, кто там проживает и кому передано здание?
Сегодня, 16 февраля, сотни полицейских посетили бывшее здание Министерства обороны Армении, чтобы выселить проживающих там граждан. Полиция сообщила, что Комитет госдоходов требует освободить свою территорию.
Дело в том, что в бывшем здании Министерства обороны нашли убежище люди, оставшиеся без крова в результате 44-дневной войны 2020 года: это пограничники, семьи, родственники погибших, граждане, выселенные с территорий, переданных врагу, которых государство в дальнейшем не обеспечило жильем. Граждане сами навели порядок в неиспользуемом здании, сделали небольшой ремонт и живут там.
Решением правительства от 15 апреля 2022 года было отчуждено более 70 объектов недвижимости Минобороны. В их числе было бывшее здание министерства, переданное в баланс Комитета госдоходов. Теперь же КГД обратился в полицию с требованием очистить территорию от «незаконно вторгшихся лиц».
Речь идет о более чем 120 семьях
Полиция предупредила граждан, чтобы они освободили территорию, но у них нет жилья, им некуда идти, и граждане не подчинились требованию. Сегодня их выселяют силой. В результате действий полиции задержаны около двух десятков человек.