Հետախուզում է հայտարարվել Պաշտպանության նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանի նկատմամբ
Հետախուզում է հայտարարվել ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանի նկատմամբ։ Սյս մասին հայտնեցին Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից։
Ավելի վաղ, դատախազությունը հայտնել էր, որ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու համար Հայաստանի նախկին պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի նկատմամբ քրեական վարույթ է հարցուվել։
Դատախազության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Վիգեն Սարգսյանը 2018 թվականի հունվարին Նախարարության հաշվեկշռում գտնվող, Երևանի Գ.Հասրաթյան փողոցի թիվ 25/6 հասցեի բազմաբնակարան շենքի բնակարանների բաշխման գործընթացում դիտավորությամբ կատարել է իր լիազորությունների շրջանակից ակնհայտորեն դուրս գտնվող գործողություններ: Մասնավորապես ի պաշտոնե տիրապետելով ՀՀ կառավարության՝ 2007թ. մարտի 7-ի որոշմամբ հաստատված Նախարարության հաշվեկշռում գտնվող բնակելի տարածություններն անհատույց օգտագործման տրամադրելու պայմաններին, ընթացակարգերին ու առաջնահերթություններին, «անտեսելով հիշյալ որոշմամբ հաստատված կարգի պահանջները, Նախարարության կենտրոնական բնակարանային հանձնաժողովի անդամներին հանձնարարել է առաջիկա նիստում բնակարաններ հատկացնել բնակարանային հաշվառման մեջ չգտնվող կամ ցուցակներում ավելի ուշ ընդգրկված իր կողմից նախընտրած 26 զինծառայողների, ինչպես նաև Նախարարության համակարգի զինծառայող չհանդիսացող երեք անձանց»:
Վիգեն Սարգսյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը և դատախազությունից պահանջել է հրապարակել բնակարաններ ստացած զինծառայողների անունները: Նա նշել է, որ, հաշվի առնելով բնակարաններ ստացած անձանց հերոսական ուղին՝ նրանց անունների հրապարակումից հետո հարցեր չեն մնա, թե ինչու են հենց այդ մարդիկ բնակարաններ ստացել:

Экс-министр обороны Армении объявлен в розыск – Генпрокуратура
В отношении бывшего министра обороны Армении Вигена Саркисяна объявлен розыск. Об этом «Sputnik Армения» сообщили в Генпрокуратуре республики.
Ранее ведомство сообщило, что Вигену Саркисяну предъявлено обвинение. Суд общей юрисдикции Еревана удовлетворил ходатайство о его заочном аресте.
Саркисян с 2018 года находится в США.
Экс-глава оборонного ведомства, занимая должность министра в 2016-2018 годах, по версии следствия, совершил злоупотребления при распределении квартир для военнослужащих. Для них было построено здание в ереванском районе Ачапняк (ул. Асратяна, 25/6). Саркисян должен был принять решение о распределении 71 квартиры.
В январе 2018 года Саркисян поручил членам центральной жилищной комиссии Минобороны выделить 26 из этих квартир военным, не состоявшим в очереди (их министр выбрал лично), а также еще 3 квартиры лицам, не являвшимся военнослужащими.
Бывший министр ответил на обвинения Генпрокуратуры, призвав структуру опубликовать список лиц, получивших квартиры, а также имена тех, кто был лишен этой возможности.
Напомним, Генпрокуратура Армении 8 февраля приняла решение возбудить уголовное преследование против Саркисяна и 5 членов центральной жилищной комиссии Минобороны Армении (по признакам превышения служебных полномочий).