Պետք է պատասխանել Բաքվին և ԱՊՀ մյուս գործընկերներին Կիևին աջակցություն ցուցաբերելու համար. Զատուլին
Ռուսաստանը պետք է արձագանքի ԱՊՀ գծով գործընկերների` Ուկրաինային ուղղված աջակցությանը։ «Գովորիտ Մոսկվա» ռադիոկայանի եթերում այս հայտարարությունն է արել Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Ադրբեջանի նախագահին շնորհակալություն էր հայտնել աջակցության և ցուցաբերած մարդասիրական օգնության համար։
«Ադրբեջանը Ուկրաինա սպառազինություն է մատակարարում, 2022 թվականի արտադրության ականներ է մատակարարում, մենք դրա վրա աչք ենք փակում։ Ստիպված ենք փակում, քանի որ սրացում չենք ուզում։ Մենք փորձում ենք պահել սահմանը, բայց պետք է ժամանակ առ ժամանակ ատամներ ցույց տանք»,–ասել է Զատուլինը։
Քաղաքական գործիչը համոզված է` Ռուսաստանին կդադարեն հարգել, եթե Մոսկվան չարձագանքի հարևան պետությունների` Ուկրաինային ուղղված աջակցությանը։
«Հիմա ոչ միայն Ադրբեջանի մասին եմ խոսում, այլ նաև Ղազախստանի հետ կապված, բոլոր մյուսների»,–հավելել է նա։
Մամուլն ավելի վաղ գրել էր, որ Ադրբեջանը նախորդ տարվա արտադրության 120 մմ ականներ է մատակարարել Ուկրաինա։

Нужно реагировать на поддержку Киева со стороны Баку и других партнеров по СНГ – Затулин
Россия должна реагировать на поддержку Украины со стороны партнеров по СНГ, заявил в эфире радиостанции «Говорит Москва» первый зампред Комитета Госдумы РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин.
Ранее президент Украины Владимир Зеленский поблагодарил президента Азербайджана за поддержку и оказанную гуманитарную помощь.
«Азербайджан поставляет вооружение на Украину, мины поставляет, произведенные в 2022 году, мы закрываем на это глаза. Мы вынужденно закрываем, мы не хотим обострения. Мы стараемся удержать периметр, но нам нужно огрызаться периодически», – сказал Затулин.
Политик убежден, что Россию перестанут уважать, если Москва не будет реагировать на поддержку Украины соседними государствами.
«Я говорю сейчас не только об Азербайджане, но и в связи с Казахстаном, в связи со всеми остальными, иначе нас перестанут уважать», – добавил он.
Отметим, что в СМИ ранее появились новые сообщения о поставках вооружения из Азербайджана на Украину. Сообщалось об отправке Киеву азербайджанских 120-мм мин прошлогоднего производства.