Պատրաստ ենք շարունակել հանուն հայրենիքի իրենց կյանքը նվիրաբերած նահատակների սուրբ գործը՝ հաղթական հանգրվանի հասնելու համար. Արցախի ԱԺ հայտարարությունը
Արցախի Հանրապետության ազգային ժողովը արցախահայության ազգային-ազատագրական պայքարի՝ ղարաբաղյան շարժման 35-րդ տարեդարձի առթիվ հայտարարություն է տարածել, որում, մասնավորապես, ասված է.
«35 տարի առաջ՝ 1988 թվականի փետրվարի 20-ին, ԼՂԻՄ բարձրագույն ներկայացուցչական մարմինը, ժողովրդական պատգամավորների 20-րդ գումարման մարզային խորհրդի արտահերթ նստաշրջանում արտահայտելով ինքնավար երկրամասի ժողովրդի բացարձակ մեծամասնության կամքն ու ցանկությունը, պատմական որոշում կայացրեց ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանի ԽՍՀ կազմից դուրս գալու և Հայաստանի ԽՍՀ -ին վերամիավորվելու մասին: Այդ որոշումը լիովին համապատասխանում էր ԽՍՀՄ գործող սահմանադրությանը և միջազգային իրավունքի սկզբունքներին: Փետրվարի 20-ի որոշումը պայմաններ ստեղծեց Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության կազմավորման և նրա միջազգային ճանաչման գործընթացը տանել համաշխարհային հանրության կողմից դավանվող իրավական նորմերով:
1988 թվականի իրադարձությունները զորաշարժի ենթարկեցին համայն հայությանը: Սեփական հայրենիքում արժանապատիվ ու ազատ ապրելու և ազգային պետականություն ունենալու շարժումը համահայկական բնույթ ստացավ: Արցախը դարձավ համազգային զարթոնքի խորհրդանիշ, իսկ ազգային–ազատագրական պայքարի արդյունքում հայ ժողովուրդը վաստակեց անկախ պետականություն ունենալու իրավունքը:
1988 թվականի փետրվարի 20-ի անկյունաքարային նշանակության որոշմանը հաջորդեց 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ի ԼՂԻՄ մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհուրդների համատեղ ընդունած հռչակագիրը, որը նույն թվականի դեկտեմբերի 10-ի համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով, միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան, ամբողջացրեց Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության կազմավորման գործընթացը:
35 տարիների ընթացքում համահայկական տիրույթում իրագործված ազգային ամեն մի ծրագրի գաղափարական հենքը 1988-ի իրադարձություններն էին:
Երեք ու կես տասնամյակների ընթացքում մենք անցել ենք բազմաթիվ փորձությունների միջով: Այսօր էլ Ադրբեջանը շրջափակման միջոցով փորձում է կոտրել արցախահայության կամքը:
ՊԱՅՔԱՐԸ պետք է դառնա մեր կյանքի բոլոր ասպարեզների կարգախոսը»,-նշված է հայտարարության մեջ:
Արտահայտելով Արցախի ժողովրդի կամքն ու ցանկությունները` Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը կոչ է անում միջազգային կառույցներին և ՄԱԿ-ի անդամ, մասնավորապես Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին՝ հայտարարություններից և հորդորներից զատ, գործնական քայլերով՝ քաղաքական, տնտեսական, ռազմական գործիքակազմերով, կանխել Ադրբեջանի էթնիկ զտումների և ցեղասպան քաղաքականությունը:
«Դիմում են Սփյուռքի և ՀՀ մեր հայրենակիցներին՝ հայ ժողովրդի արժանապատվությունը և լինելիությունը պաշտպանելու նպատակով համախմբել հայության ներուժը և համապատասխան քայլեր ձեռնարկել՝ սանձելու Ադրբեջանի ծավալապաշտական ու ագրեսիվ գործողությունները:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը` որպես ժողովրդի ձայնը ներկայացնող հավաքական մարմին, հավատարիմ է մարդու հիմնարար իրավունքներին և, առաջնորդվելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության արժեքներով ու սկզբունքներով, վճռական է տրամադրված՝ իրացնելու իր պատմական հայրենիքում ազատ ու անկախ ապրելու համաժողովրդական կամքը: Մեր խոնարհումը բերելով բոլոր ժամանակներում հանուն ՀԱՅՐԵՆԻՔԻ իրենց կյանքը նվիրաբերած հազարավոր նահատակների հիշատակին, պատրաստակամ ենք շարունակել նրանց սուրբ գործը՝ հաղթական հանգրվանի հասնելու համար:
Համայն հայությանը և Արցախի բարեկամներին շնորհավորելով հիշարժան տոնի կապակցությամբ՝ լիահույս ենք, որ փետրվարյան զարթոնքը նոր լիցք կդառնա համազգային իղձերի իրականացման ճանապարհին»,-եզրափակվում է հայտարարությունը:

Готовы продолжить святое дело тысяч мучеников, отдавших свою жизнь за родину, для достижения победного рубежа – заявление НС Арцаха
Национальное собрание Арцаха выступило с заявлением по случаю 35-летия национально-освободительной борьбы арцахских армян:
«35 лет назад, 20 февраля 1988 года, высший представительный орган Нагорного Карабаха на внеочередной сессии областного Совета народных депутатов 20-го созыва, выразив волю и желание абсолютного большинства народа автономной области, принял историческое для Нагорного Карабаха решение о выходе из состава Азербайджанской ССР и воссоединении с Армеской ССР.
Это решение полностью соответствовало действующей Конституции СССР и принципам международного права. Решение от 20 февраля создало условия для образования Нагорно-Карабахской Республики (Арцах) и ее международного признания, которые должны осуществляться в соответствии с правовыми нормами, признанными мировым сообществом.
События 1988 года потрясли всех армян. Движение за достойную и свободную жизнь на родине и за национальную государственность приобрело всеармянский характер. Арцах стал символом общенационального пробуждения, и в результате национально-освободительной борьбы армянский народ заслужил право на независимую государственность.
События 1988 года были идеологической основой каждой национальной программы, реализуемой на всеармянском пространстве в течение 35 лет.
За три с половиной десятилетия мы прошли через множество испытаний. Азербайджан и сегодня пытается сломить волю арцахских армян через блокаду.
БОРЬБА должна стать девизом всех сфер нашей жизни.
Выражая волю и пожелания народа Арцаха, Национальное собрание Республики Арцах:
призывает международные структуры и государства-члены ООН, в частности страны-сопредседатели Минской группы, пресекать проводимую Азербайджаном политику этнических чисток и геноцида практическими шагами - политическими, экономическими, военными инструментами, помимо заявлений и увещеваний.
призывает наших соотечественников в Диаспоре и Армении консолидировать потенциал армянского народа в целях защиты достоинства и существования армянского народа и принять соответствующие меры по сдерживанию экспансионистских и агрессивных действий Азербайджана.
Национальное собрание Республики Арцах, как коллективный орган, представляющий голос народа, привержен фундаментальным правам человека и, руководствуясь ценностями и принципами Устава ООН, преисполнен решимости реализовать волю народа к жизни свободно и независимо на своей исторической родине. Принося наше почтение в память о тысячах мучеников, отдавших свою жизнь за РОДИНУ во все времена, мы готовы продолжить их святое дело для достижения победного рубежа.
Поздравляя всех армян и друзей Арцаха с памятным праздником, мы всецело надеемся, что февральское пробуждение станет новым стимулом на пути к реализации национальных устремлений».