Հայաստանում իր աշխատանքն է սկսել ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը՝ կազմված շուրջ 100 անդամից
Եվրամիությունը փետրվարի 20-ին Հայաստանում սկսում է ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը՝ Համընդհանուր անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության շրջանակներում: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ԵՄ տարածած մամուլի հաղորդագրությունը:
Հաղորդագրությունում նշվում է, որ առաքելությունը պաշտոնապես ստեղծվել է Խորհրդի՝ 2023 թ. հունվարի 23-ի որոշմամբ:
«Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի հայկական կողմում տեղակայման նպատակն է նպաստել Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում կայունությանը, հակամարտությունից տուժած շրջաններում կառուցել վստահության և անվտանգություն, ինչպես նաև ապահովել միջավայր, որը կնպաստի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման ջանքերին, ինչին աջակցում է ԵՄ-ն»,-նշված է հաղորդագրությունում:
ԵՄ-ն հավելում է, որ, ընդհանուր առմամբ, ԵՄ առաքելության՝ բացառապես քաղաքացիական անձնակազմի կազմում ընդգրկված կլինի մոտավորապես 100 մարդ, այդ թվում՝ շուրջ 50 անզեն դիտորդ:
Առաքելության օպերատիվ շտաբը կլինի ՀՀ Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր քաղաքում։ Եվրոպայի արտաքին գործողությունների ծառայության Քաղաքացիական պլանավորման և վարման կարողությունների (CPCC) գործադիր տնօրեն Ստեֆանո Թոմատը կաշխատի որպես Քաղաքացիական գործողությունների հրամանատար, իսկ Մարկուս Ռիտերը՝ որպես առաքելության ղեկավար:

В Армении приступила к работе гражданская миссия ЕС, состоящая из почти 100 членов
20 февраля Евросоюз в рамках Общей политики безопасности и обороны запустил работу гражданской миссии в Армении. Об этом, как передает «Арменпресс», говорится в сообщении ЕС.
В сообщении отмечается, что миссия официально была одобрена решением ЕС от 23 января 2023 года.
«Цели развернутой на армянской стороне армяно-азербайджанской границы миссии заключаются в содействии стабильности в приграничных районах Армении, укреплении доверия и безопасности в пострадавших от конфликта районах и обеспечении условий, способствующих нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном при поддержке ЕС», – говорится в сообщении.
В составе исключительно гражданской миссии ЕС в Армении порядка 100 человек, включая экспертов и европейских наблюдателей, в том числе около 50 невооруженных наблюдателей.
Оперативный штаб миссии будет расположен в Вайоц Дзорском марзе РА, в Ехегнадзоре. Управляющий директор внешнеполитической службы ЕС по гражданскому планированию и поведению Стефано Томат будет выполнять функции командующего гражданской операцией, а Маркус Риттер будет выполнять функции главы миссии.