ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը Ռուսաստանին տարածաշրջանից դուրս մղելու փորձ է․ Զախարովա
Մոսկվան կարծում է, որ Եվրամիության ներկայացուցիչները «ստում» են, երբ խոսում են Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության քաղաքացիական բնույթի մասին, ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք արդեն մեկնաբանել ենք Հայաստանում ԵՄ առաքելություն ստեղծելու մասին ԵՄ խորհրդի որոշումը։ Ընդգծելով նոր առաքելության բացառապես քաղաքացիական բնույթը՝ Եվրամիության ներկայացուցիչները ստում են։ Այն ծավալվում է անվտանգության եւ պաշտպանության ոլորտում ԵՄ ընդհանուր քաղաքականության իմաստով: Հետեւաբար, դրան պետք է համապատասխանաբար վերաբերվել: Ցավոք, սա առաջին անգամ չէ, որ մենք արձանագրում ենք ցանկացած միջոցներով մեր դաշնակից Հայաստանում ամրապնդվելու Եվրամիության եւ Արեւմուտքի ցանկությունը։ Այս փորձերում մենք տեսնում ենք բացառապես աշխարհաքաղաքական ֆոն՝ հեռու Անդրկովկասում հարաբերությունների իրական կարգավորման շահերից։ Ամեն ինչ արվում է Ռուսաստանին տարածաշրջանից դուրս մղելու եւ անվտանգության գլխավոր երաշխավորի նրա պատմական դերը թուլացնելու համար։ Անտեսվում են այս նախաձեռնության վերաբերյալ Բաքվի հրապարակայնորեն արտահայտած բացասական գնահատականները։
Բացի այդ, տարածաշրջանային տարբեր հակամարտությունների կարգավորմանը Եվրամիության մասնակցության փորձը բոլորովին էլ միանշանակ չէ։ Դժվար թե Բրյուսելը կարողանա պարծենալ այս ոլորտում հաջողություններով։ Վերցնենք, օրինակ, ԵՄ միջնորդական ջանքերը եւ առաքելությունը սերբական Կոսովո մարզում: Սա պետք է հաշվի առնել Հայաստանում նոր առաքելության վերաբերյալ ԵՄ որոշումը գնահատելիս։ Համոզված ենք, որ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների միջեւ պայմանավորվածությունների փաթեթը տեսանելի ապագայում մնում է տարածաշրջանում կայունության եւ անվտանգության հիմնական գործոնը։ Դրանց համակողմանի իրականացման՝ ներառյալ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման, հասարակության, փորձագետների, կրոնական շրջանակների, երկու երկրների խորհրդարանականների միջեւ կապերի հաստատման, ինչպես նաեւ խաղաղության պայմանագրի զարգացման բանակցությունների միջով է անցնում տարածաշրջանում իրավիճակի բարելավման առավել ուղիղ ճանապարհը։ Ռուսաստանի Դաշնությունը պատրաստ է հետագայում էլ ամեն կերպ նպաստել դրան»,-ասվում է մեկնաբանության մեջ։

«Делается все, лишь бы выдавить Россию из региона»: Захарова о миссии ЕС в Армении
Москва считает, что представители Евросоюза «лукавят», говоря о гражданском характере мониторинговой миссии ЕС в Армении, заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«Мы уже комментировали решение Совета ЕС об учреждении миссии Евросоюза в Армении. Подчеркивая исключительно гражданский характер новой миссии, представители Евросоюза лукавят. Она разворачивается по смыслу Общей политики ЕС в области безопасности и обороны. Поэтому и относиться к ней стоит соответствующим образом. К сожалению, уже не первый раз фиксируем стремление Евросоюза и Запада в целом любыми способами закрепиться в союзной нам Армении. Видим в этих попытках исключительно геополитическую подоплеку, далекую от интересов реальной нормализации отношений в Закавказье. Делается все, лишь бы выдавить Россию из региона и ослабить ее историческую роль как главного гаранта безопасности. Игнорируются публично высказанные негативные оценки этой инициативы со стороны Баку.
К тому же опыт участия Евросоюза в урегулировании различных региональных конфликтов весьма неоднозначен. Вряд ли в Брюсселе могут похвастаться успехами в этой области. Взять хотя бы посреднические усилия и миссию Евросоюза в сербском крае Косово. Это стоит учитывать при оценке решения ЕС о новой миссии в Армении. Убеждены, что ключевым фактором стабильности и безопасности в регионе на обозримую перспективу остается комплекс договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении. Через их всестороннюю реализацию, включая разблокирование транспортных коммуникаций, делимитацию армяно-азербайджанской границы, налаживание контактов между общественностью, экспертами, религиозными кругами, парламентариями двух стран, а также переговоры по выработке мирного договора лежит наиболее прямой путь оздоровления ситуации в регионе. Российская Федерация готова и дальше этому всячески содействовать», – говорится в комментарии.