Արցախի ապաշրջափակման բանալին Հայաստանում է՝ կառավարական առաջին շենքում․ Բենիամին Մաթևոսյան (տեսանյութ)
«Մյունխենում հաստատվեցին բոլոր այն պայմանավորվածություները, որոնք ձեռք էին բերվել 2022 թվականի սեպտեմբերին Վաշինգտոնում, հետո՝ հոկտեմբերին՝ Պրահայում․ պայմանավորվածություններ են, որոնց տրամաբանության շրջանակում Արցախը ճանաչվում է Ադրբեջանի մաս, Ադրբեջանը սուվերեն իրավունք է ստանում տնօրինել Արցախում տեղի ունեցող զարգացումները, քանի որ Արցախն այլևս Ադրբեջանի տարածք է․ իմիջիայլոց, հենց այդ պայմանավորվածությունների արդյունք է Լաչինի միջանցքի՝ ավելի քան 2 ամիս տևող շրջափակումը։ Մյունխենում նաև տեսանք, որ հայկական կողմը վերահաստատում է իր մտայնությունը շարունակել «խաղաղության պայմանագրի» վերաբերյալ բանակցությունը հենց արևմտյան հարթակում»,-Yerevan.Today-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Բենիամին Մաթևոսյանը։
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ Ադրբեջանը խնդիր ունի կազմաքանդել Արցախի պետականության մնացոդները և ամեն ինչ անելու են՝ դրան հասնելու համար։
«Պետք լինի Լաչինի միջանցքը կփակեն, պետք լինի կանջատեն գազը, լույսը, ինտերնետը․ գլոբալ տենդենց է կազմաքադել Արցախի պետականության փշրանքները և զբաղվել Հայաստանի վերակազմաքանդմամբ»,-ասում է քաղաքագետը։

Ключ к разблокированию Арцаха находится в Армении, в первом правительственном здании – Бениамин Матевосян (видео)
В Мюнхене были подтверждены все договоренности, достигнутые в сентябре 2022 года в Вашингтоне, а затем в октябре в Праге: это договоренности, в рамках логики которых Арцах признается частью Азербайджана, Азербайджан получает суверенное право распоряжаться происходящими в Арцахе событиями, поскольку Арцах отныне будет являться территорией Азербайджана. Об этом в беседе с «Yerevan.Today» сказал политолог Бениамин Матевосян.
«Кстати, продолжающаяся более 2 месяцев блокада Лачинского коридора и есть результат этих договоренностей. Мы также видели в Мюнхене, что армянская сторона подтверждает свое намерение продолжить переговоры по «мирному соглашению» именно на западной платформе», – сказал он.
По словам нашего собеседника, Азербайджан поставил перед собой задачу разрушить остатки государственности Арцаха, и он сделает все для достижения этой цели.
«Если потребуется, они закроют Лачинский коридор, либо перекроют газ, отключат электричество или интернет. Просматривается глобальная тенденция – ликвидировать осколки государственности Арцаха и заняться реорганизацией Армении», – отметил политолог.
По его словам, ключ к разблокированию Арцаха находится в Армении – в первом правительственном здании.