ՌԴ-ն կարևոր է համարում խուսափել Երևանի և Բաքվի միջև կարգավորման միջնորդական ջանքերի կրկնօրինակումից
Ռուսաստանը ողջունում է ցանկացած նախաձեռնություն, որը կարող է աջակցել Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին: Կարևոր է խուսափել ձեռնարկվող միջնորդական ջանքերի կրկնօրինակումից և մրցակցությունից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ТАСС-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը։
«Մենք ողջունում ենք ցանկացած նախաձեռնություն, որը կարող է աջակցել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին: Ինչպես արդեն ասել եմ, Բաքվի և Երևանի միջև հաշտեցման հիմքում ընկած է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև եռակողմ համաձայնագրերի համալիրը: Նկատի ունեմ տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակմանը, սահմանի սահմանազատմանը, հասարակական գործիչների և փորձագետների միջև շփումների միջոցով վստահության ձևավորմանը, խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստմանն ուղղված միջոցները: Գլխավորը՝ խուսափել ձեռնարկվող միջնորդական ջանքերի կրկնօրինակումից և մրցակցությունից, հասնել դրանց սիներգիայի»,-ասել է նա՝ պատասխանելով Երևանի և Բաքվի միջև Եգիպտոսի միջնորդական նախաձեռնությանը Ռուսաստանի վերաբերմունքի մասին հարցին:
«Հենց նման լույսի ներքո ենք մենք դիտարկում Եգիպտոսի նման մեծ և ազդեցիկ երկրի նախաձեռնությունը՝ աջակցելու Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության գործընթացին»,-հավելել է Գալուզինը։
Ավելի վաղ Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ ալ-Սիսին հայտարարել էր, որ Եգիպտոսը պատրաստ է միջնորդ դառնալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցում։

Москва считает важным избежать дублирования усилий посредничества между Баку и Ереваном
Россия приветствует любые инициативы, которые способны оказать поддержку усилиям по нормализации отношений между Баку и Ереваном, главное избежать дублирования и конкуренции предпринимаемых посреднических усилий. Об этом заявил в интервью ТАСС замглавы МИД РФ Михаил Галузин.
«Мы приветствуем любые инициативы, которые способны оказать поддержку усилиям по нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией. Как я уже говорил, в основе примирения Баку и Еревана - комплекс трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении. Имею в виду меры по разблокированию транспортных и экономических связей, делимитации границы. Укреплению доверия через контакты общественников и экспертов, подготовке мирного договора. Главное – избежать дублирования и конкуренции предпринимаемых посреднических усилий, добиться их синергии», – сказал он, отвечая на вопрос о том, как РФ относится к инициативе Египта о посредничестве между Ереваном и Баку.
«Именно в таком ключе мы воспринимаем инициативу столь крупной и влиятельной страны, как Египет, по оказанию содействия мирному процессу между Баку и Ереваном», – добавил Галузин.
Ранее президент Египта Абдель Фаттах ас-Сиси заявил, что Египет готов стать посредником между Арменией и Азербайджаном для нормализации отношений между этими странами.