Լաչինի միջանցքում տրանսպորտային բոլոր միջոցների ազատ երթևեկությունը պետք է շտապ վերականգնվի․ ԵԽԽՎ համազեկուցողների հայտարարությունը
Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված և հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը գնահատելու նպատակով փետրվարի 17-19-ը Հայաստան կատարած այցից հետո Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Հայաստանի մոնիտորինգի համազեկուցողներ Կիմմո Կիլյունենը (Ֆինլանդիա) և Բորիանա Օբերգը (Շվեդիա) հանդես են եկել հայտարարությամբ:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ԵԽԽՎ-ի կայքէջը, համազեկոցողները ընդգծել են, որ իրավիճակը Լաչինի միջանցքում պահանջում է անհապաղ գործողություններ։
«Այսօրվա դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները չեն կարող ազատ դուրս գալ այնտեղից, և, ինչպես մեզ տեղեկացրել են, 954 մարդ դեռ մնացել է միջանցքի երկու կողմերում։ Այս միջանցքով թույլատրվում է տեղաշարժվել միայն Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահների մեքենաներին, ինչն ակնհայտորեն բավարար չէ բնակչության կարիքները բավարարելու համար։
Ավելին, կենսական նշանակություն ունի, որ ապրանքները ժամանակին առաքվեն ցանքի սեզոնին։ Բոլոր տրանսպորտային միջոցների ազատ երթևեկությունը պետք է շտապ վերականգնվի ՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության»-նշել են համազեկուցողները։
Բացի այդ, ըստ ԵԽԽՎ համազեկուցողների, Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարման և էլեկտրամատակարարման բազմակի ընդհատումները հանգեցրել են բնակիչների իրավունքների լուրջ խախտումների. բազմաթիվ մարդիկ արդեն կորցրել են աշխատանքը, իսկ երեխաները զրկված են կրթությունից, քանի որ դպրոցները ստիպված են եղել փակել ։
«Հիշեցնում ենք Ադրբեջանի հարցով համազեկուցողների հետ 2022 թվականի դեկտեմբերի 16-ի մեր համատեղ հայտարարությունը, որում կոչ էր արվում վերականգնել Լաչինի միջանցքով տեղաշարժվելու ազատությունը, և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ի որոշումը, որով կոչ էր արվում Ադրբեջանի իշխանություններին ձեռնարկել բոլոր միջոցները «Լաչինի միջանցքով» անվտանգ երթևեկությունն ապահովելու համար, մասնավորապես՝ «բժշկական օգնության կարիք ունեցող ծանր հիվանդ մարդկանց և ճանապարհին դժվար կացության մեջ հայտնված այլ մարդկանց»։ Մենք նաև ի գիտություն ենք ընդունում Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշումը, որում նշվում է, որ «Ադրբեջանը պետք է ձեռնարկի իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցները ՝ ապահովելու մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով»։ Մենք հրավիրում ենք Վեհաժողովի բոլոր անդամներին այս իրավիճակը հասցնել իրենց համապատասխան ազգային խորհրդարանների ուշադրությանը և միանալ Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը անհապաղ դադարեցնելու մեր կոչին»,-նշում են համազեկուցողները։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տիրող իրավիճակին, ԵԽԽՎ համազեկուցողները ուսումնասիրել են Ջերմուկ քաղաքում և Սոթք գյուղում քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վրա ադրբեջանական զորքերի հարձակումների հետևանքները։
«Արձանագրեցինք, որ քաղաքացիական գոտիներում կասետային զինամթերքի կիրառման ապացույցները հավաքվել և պահպանվել են հետագա փորձաքննության համար։ Մեզ ցույց տվեցին ադրբեջանական ռազմական դիրքերի առկայությունը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում, երբեմն վիճելի սահմանագծից շատ հեռու»,-նշել են ԵԽԽՎ համազեկուցողները։
Նրանք բարձր են գնահատում սահմանին Եվրամիության քաղաքացիական առաքելության ծավալումը՝ նշելով նախորդ առաքելության զգալի շոշափելի արդյունքները լարվածության նվազեցման գործում։
«Մենք կոչ ենք անում երկու կողմերին առաջ մղել սահմանի սահմանազատման շուրջ քննարկումները և պայմանավորվել սահմանից զորքերի հայելային հետքաշման մասին ՝ որպես վստահության ամրապնդման անհապաղ քայլ։ Մենք մեր եզրակացությունների մասին կհայտնենք ԵԽԽՎ մոնիտորինգի կոմիտեին՝ նրա հաջորդ նիստում։ Մենք նախկինի պես խիստ ուշադիր ենք վերաբերվում ապագա իրադարձություններին և վերահաստատում ենք մեր պատրաստակամությունը խորհրդարանական մակարդակով ցուցաբերել այն ողջ քաղաքական աջակցությունը, որն անհրաժեշտ է երկարաժամկետ խաղաղ կարգավորման հասնելու համար»,-եզրափակել են ԵԽԽՎ համազեկուցողները։
Համազեկուցողներն իրենց այցի ընթացքում այցելել են Ջերմուկ, Գորիս և Վարդենիս քաղաքներ և հարակից տարածքներ, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի մուտքը հայկական կողմից: Նրանք հանդիպել են Լաչինի միջանցքի շարունակվող շրջափակման պատճառով Գորիսում արգելափակված տեղի պաշտոնյաների և Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների հետ։

Призываем к немедленному прекращению незаконного и нелегитимного блокирования Лачинского коридора – содокладчики Мониторинговой комиссии ПАСЕ
Содокладчики Мониторинговой комиссии ПАСЕ по армянским делам Кимо Кильюнен и Бориана Аберг по итогам состоявшегося 17-19 февраля визита в Армению выступили с заявлением о ситуации вокруг Лачинского коридора и на армяно-азербайджанской границе.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на сайт ПАСЕ, в заявлении говорится:
«Ситуация в Лачинском коридоре требует немедленных действий. На сегодняшний день жители Нагорного Карабаха не могут свободно выезжать из региона, и, как нам сообщили, 954 человека все еще находятся в затруднительном положении по обе стороны коридора. По этому коридору разрешен проезд только автомобилей Международного комитета Красного Креста и российских миротворцев, что явно недостаточно для удовлетворения потребностей населения. Кроме того, жизненно важно, чтобы товары успели проехать к посевной. Свободное движение всех транспортных средств должно быть восстановлено в срочном порядке в соответствии с Трехсторонним заявлением от 10 ноября 2020 года.
Кроме того, неоднократные перебои с подачей газа и электричества на территорию привели к серьезным нарушениям прав жителей: многие люди уже потеряли работу, а дети лишены образования, так как школы вынужденно закрыты.
Напомним наше совместное заявление с содокладчиками по Азербайджану от 16 декабря 2022 года, в котором содержится призыв к восстановлению свободы передвижения по Лачинскому коридору, и решение Европейского суда по правам человека от 21 декабря 2022 года, призывающее власти Азербайджана принять все меры по обеспечению безопасного проезда через Лачинский коридор тяжелобольных, нуждающихся в лечении в Армении, и других лиц, застрявших в дороге. Мы также принимаем к сведению постановление Международного суда ООН от 22 февраля 2023 года, в котором указывается, что «Азербайджан должен (…) принять все имеющиеся в его распоряжении меры для обеспечения беспрепятственного движения лиц, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях».
Мы предлагаем всем членам ПАСЕ довести эту ситуацию до сведения их соответствующих национальных парламентов и присоединиться к нашему призыву к немедленному прекращению незаконного и нелегитимного блокирования Лачинского коридора.
Что касается ситуации на границе между Арменией и Азербайджаном, то мы наблюдали последствия ударов азербайджанских войск по объектам гражданской инфраструктуры в городе Джермук и селе Сотк. Мы отметили, что доказательства применения кассетных боеприпасов в гражданских зонах были собраны и сохранены для дальнейшей экспертизы. Нам показали присутствие азербайджанских военных позиций на суверенной территории Армении, иногда далеко за пределами какой-либо спорной границы.
Мы приветствуем развертывание гражданской миссии Европейского союза на границе, отмечая значительный ощутимый эффект предыдущей миссии в снижении напряженности. Мы призываем обе стороны продолжить обсуждение делимитации границы и договориться о зеркальном отводе войск с границы в качестве немедленного шага по укреплению доверия.
Мы сообщим о наших выводах Мониторинговому комитету ПАСЕ на его следующем заседании. Мы по-прежнему чрезвычайно внимательны к будущим событиям и подтверждаем нашу готовность предоставить на парламентском уровне всю политическую поддержку, необходимую для достижения долгосрочного мирного урегулирования».
В ходе своего визита содокладчики посетили города Джермук, Горис и Варденис и их окрестности, а также въезд в Лачинский коридор с армянской стороны. Они встретились с местными властями и жителями Нагорного Карабаха, заблокированных в Горисе из-за продолжающегося закрытия Лачинского коридора.