Սիրիական ընդդիմությունը ազգային անցումային խորհուրդ է ստեղծել
«Ալ–Ջազիրա» հեռուստաալիքը հաղորդում է, որ սիրիական ընդդիմության առաջնորդ Բուրհան Գալյունը ուրբաթ հայտարարել է հավասար մասնակցության հիման վրա ազգային անցումային խորհուրդ ստեղծելու մասին։
Ընդդիմության հայտարարության համաձայն՝ խորհուրդը կազմավորվել է երկար բանակցություններից հետո, որոնց մասնակցում էին «Դամասկոսյան հռչակագրի ուժեր» սիրական իրավապաշտպան կազմակերպությունը, Սիրիայի «Մուսուլման եղբայրենր» կազմակերպությունը և երկրի այլ քաղաքական ու հասարակական ուժեր։
Սիրիայում արդեն ավելի քան կես տարի շարունակվում են հակակառավարական ցույցերը, որոնք սկսվել են մարտի կեսերից երկրի հարավում գտնվող Դերաա քաղաքում և տարածվել ամբողջ երկրով մեկ։ Ինչպես հայտարարել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի քաղաքական և տեղեկատվական հարցերով խորհրդական Բուսեյնա Շաաբանը, անկարգությունների ամբողջ ընթացքում զոհվել է 1400 մարդ, որոնց կեսը բանակի և անվտանգության ուժերն են։ Իսկ ՄԱԿ–ի տվյալներով՝ զոհվածների թիվը հասնում է 3600–ի։

Сирийская оппозиция сформировала национальный совет
Лидер сирийской оппозиции Бурхан Гальюн объявил в пятницу о формировании национального переходного совета по принципу равного участия, передает «Тренд» со ссылкой на телеканал "Аль-Джазира".
Согласно заявлению оппозиции, совет был сформирован после долгих переговоров, в которых участвовали сирийская правозащитная организация "Силы Дамасской декларации", организация "Братья-мусульмане" Сирии и другие политические и общественные силы страны.
Сирия уже более полугода охвачена антиправительственными выступлениями, которые начались в середине марта в городе Дераа на юге страны, а затем перекинулись на другие регионы. За это время, как заявила советник президента Сирии Башара Асада по политическим и информационным вопросам Бусейна Шаабан, погибли 1400 человек, половина из которых - представители армии и сил безопасности. По данным ООН, число погибших достигло 3,6 тысячи человек. Оппозиция требует отставки президента Асада и политических преобразований в стране.