Կալիֆորնիայի սենատորը ընդգրկվել է Ադրբեջանի «սև ցուցակում»
Ադրբեջանի արտգործնախարարությունը Կալիֆորնիայի սենատոր Ջոզեֆ Սիմիթյանին ընդգրկել է Ադրբեջան այցելող անցանկալի մարդկանց ցուցակում։
Ինչպես փոխանցում է «AZE.az»–ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի արտգործնախարարությանը, Կալիֆորնիայի սենատոր Ջոզեֆ Սիմիթյանն ընդգրկվել է սև ցուցակում, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղ է այցելել առանց Ադրբեջանի համաձայնությունը ստանալու։
Լեռնային Ղարաբաղ կատարած այցի ժամանակ նա հանդիպել է ԼՂՀ վարչապետ Արա Հարությունյանի հետ ու հայտարարել, որ չնայած առկա դժվարություններին՝ ազգային նպատակներում Ղարաբաղի ժողովուրդը վճռական է։
Հիշեցնենք, որ Ջոզեֆ Սիմիթյանը, մինչ Լեռնային Ղարաբաղ այցելելը, Հարավային Կովկասի տարածաշրջան իր այցի ժամանակ Կալիֆորնիայի սենատորների խմբի կազմում եղել է նաև Ադրբեջանում։

Сенатор от Калифорнии оказался в "черном списке" Азербайджана
Министерство иностранных дел Азербайджана включило сенатора Калифорнии Джозефа Симитяна в список нежелательных для посещения Азербайджана лиц.
Как передает азербайджанский портал, калифорнийский сенатор посетил Нагорно-Карабахскую Республику без согласования своей поездки с азербайджанской стороной.
Отметим, что член Сената Калифорнии Джозеф Симитян, побывав с ознакомительным визитом в НКР, встретился с премьер-министром  Ара Арутюняном. В ходе встречи  Джозеф Симитян заявил, что "карабахский народ решителен в своих национальных целях, несмотря на имеющиеся трудности".
Отметим, что до визита в НКР Симитян в ходе своего визита в регион с группой сенаторов от Калифорнии  провел встречи и в Азербайджане.