Ադրբեջանցիներն արդեն 11 պոստ են դրել, մի քանի ոստիկանական անցակետ է տեղադրվել․ «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Անցած շաբաթ Տեղ գյուղի տարածք ադրբեջանցիների ներթափանցումից մեկ օր հետո Փաշինյանը կառավարության նիստում գրեթե երդվեց․ «Հայկական դիրքերի որեւէ փոփոխություն տեղի չի ունեցել, ընդամենը Հայաստան-Արցախ երթուղու փոփոխություն է կատարվել»։ Նույն օրը ԱԱԾ-ն հերքեց սա՝ հաղորդելով․ «Որոշ տեղերում ադրբեջանական կողմը, չսպասելով նախապես պայմանավորված ճշգրտումներին, սկսել է դիրքավորվել եւ իրականացրել է ինժեներական աշխատանքներ։ Հայկական կողմի հաշվարկներով՝ հինգ այդպիսի կետ կա, որտեղ ադրբեջանական կողմը սահմանից 100-300 մետր ավելի առաջ է տեղակայվել»։
Ապա եկավ ԱԱԾ-ի ստելու ժամանակը։ Շաբաթ օրը՝ ապրիլի 1-ին, ԱԱԾ-ն հերթական հաղորդագրությունը տարածեց, թե ՀՀ եւ ԱՀ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ իրականացվել են սահմանի ճշգրտման աշխատանքներ, որի արդյունքում տվյալ հատվածում իրավիճակն «էականորեն բարելավվել է»։
«Բարելավվելը ո՞րն է, որ մարդկանց հողերի մեջ ադրբեջանցիները 11-րդ պոստն են արդեն դրել»,-մեզ հետ զրույցում տարակուսել էր Արավուսի նախկին վարչական ղեկավար, համայնքի ավագանու անդամ Արգամ Հովսեփյանը, ում հաշվարկով՝ ադրբեջանցիներն առանց դիմադրության ավելի քան 60 հա տարածք են վերցրել իրենց վերահսկողության տակ։
Երեկ էլ տեղեկացանք, որ Տեղ գյուղի տարածքում մի քանի ոստիկանական անցակետ է տեղադրվել, եւ թույլ չեն տալիս բնակիչներին՝ գնալ իրենց այգիները, որոնք զավթել է ադրբեջանական զինուժը»:

Азербайджанцы уже разместили 11-ый пост – «Грапарак»
Газета «Грапарак» пишет: «Через день после вторжения азербайджанцев в село Тех на прошлой неделе Пашинян на заседании правительства почти поклялся: «Никаких изменений в армянских позициях не произошло, изменился всего лишь маршрут Армения-Арцах». В тот же день Служба национальной безопасности опровергла это, сообщив: «В некоторых местах азербайджанская сторона, не дождавшись заранее оговоренных корректировок, развернул позиции и приступила к инженерным работам. По подсчетам армянской стороны, есть 5 таких точек, где азербайджанская сторона расположилась на 100-300 метров ближе от границы».
Затем пришло время для лжи СНБ. В субботу, 1 апреля, СНБ распространила очередное сообщение о том, что «на участке Тех-Корнидзор состоялась встреча между представителями Армении и Азербайджана и осуществлены работы по уточнению границы, в результате чего ситуация на данном участке существенно улучшилась».
«Какое улучшение? Азербайджанцы развернули на принадлежащих людям землях уже 11-й пост», – выразил недоумение в беседе с нами бывший глава села Аравус, член Совета старейшин Аргам Овсепян, по подсчётам которого, азербайджанцы без сопротивления продвинулись вперёд и взяли под свой контроль более 60 га территории. А вчера мы узнали, что на территории села Тех установлено несколько полицейских пунктов и жителей не пропускают к в их сады, захваченные азербайджанскими ВС», – пишет газета.