Լարված իրավիճակ Շիրակի մարզում․ գերիների հարազատները փակել են Բավրա-Գյումրի ճանապարհը
Ինչպես հայտնում է shamshyan.com-ը, Շիրակի մարզում բնակվող գերիների հարազատները, ի նշան բողոքի՝ փակել են Բավայից դեպի Գյումրի եկող ճանապարհը։
Երթևեկությունը դարձել է անանցանելի։ Ժամանել են ՀՀ ներքին գործերի նախարարության Ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության օպերատիվ խումբը՝ վարչության պետ Արամ Ղազարյանի և Շիրակի մարզի տարածքային բոլոր բաժինների պետերի գլխավորությամբ։
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները պահանջում են գերի ընկած իրենց հարազատների վերադարձը։
Խծաբերդի մարտական դիրքերում գերեվարվածների հարազատներն այս պահին փակել են Գյումրի-Բավրա միջպետական ճանապարհը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նրանք պահանջում են վերադարձնել իրենց զավակներին։
Նրանց խոսքերով՝ չեն բացի ճանապարհն այնքան ժամանակ, մինչև համապատասխան մարմիններն իրենց որդիների վերադարձի մասին հստակ տեղեկատվություն չտրամադրեն։
«Այս ընթացքում ոչինչ չեն արել, էդ տղաների մասին կարծես լրիվ մոռացել են, ինչքան կարող ենք համբերել։ Ճանապարհն անժամկետ ենք փակել, գուցե ամբողջ օրն էլ փակ մնա»,-նշում են հարազատները:

Родственники плененных в Хцаберде армянских военнослужащих перекрыли дорогу Гюмри-Бавра
Родственники плененных в Хцаберде армянских военнослужащих перекрыли дорогу Гюмри-Бавра с требованием вернуть их на родину, пишет издание «Aravot.am».
«Нам больше не нужны встречи с представителями правительства или министерства иностранных дел. Нам нужны наши сыновья живыми и здоровыми. Мы говорим с ними по видеосвязи и видим, что 30-летние ребята выглядят на все 40-50. Мы больше не можем ждать», – отметили участники акции.
Они заметили, что уже почти 2,5 года в азербайджанском плену находятся 26 жителей Ширакского марза. Участники акции подчеркивают, что не откроют дорогу, пока у них не будет конкретной информации о возвращении их сыновей и родственников.
Ранее родственники проводили акции протеста в Ереване. Они даже ночевали у здания правительства с требованием встречи с Николом Пашиняном, однако их не приняли.
Военнослужащие из Ширакского марза попали в плен 16 декабря 2020 года в Хцаберде после подписания трехстороннего заявления по Карабаху от 9 ноября. Часть из них уже вернулась на родину. Ранее родители жаловались, что власти страны не возвращают их сыновей. По официальным данным, как минимум 40 человек остаются в азербайджанском плену.